Kdy se bude v Česku platit eurem? Rozhodne příští vláa. Ilustrační foto

Kdy se bude v Česku platit eurem? Rozhodne příští vláa. Ilustrační foto | foto: Pavel Pokorný

O euru i reformě důchodů rozhodne až příští kabinet

  • 3
Dění v Česku a na Slovensku jsou si v posledních týdnech v lecčems podobné. Obě země si zvolily nové poslance, měnily vlády. Slovensko už nový kabinet má, Česku se otevřela cesta poté, co stará vládla podala demisi. Obě země si musí hlídat rozpočtové schodky a počítat, kdy mohou přijmout euro.

V Česku se pořád počítá s oficiálním termínem 2010, i když je čím dál častěji slyšet spekulace, že na společnou evropskou měnu si budou muset Češi počkat déle. Důvodem jsou hlavně vysoké rozpočtové schodky, kterým hrozí další růst kvůli sociálním příspěvkům, které starý kabinet těsně před volbami schválil. Ministr Sobotka ale ve středu znovu ujistil, že pro odložení eura není důvod.

Rozpočet na příští rok ministr financí Bohuslav Sobotka sestavuje s deficitem 88 miliard korun, což by nemělo euro ohrozit. Otázkou ale je, nakolik je schodek skutečně nízký a nakolik se jedná o umělé vylepšení reality, kdy se mnohomiliardové dluhy převádějí z jednoho roku na druhý a obrázek veřejných financí se tak opticky spraví.  - více zde

"Veřejné finance tak zůstávají časovanou bombou, která nám možná neumožní ani přijetí eura v původně plánovaném termínu," říká analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Vláda na svém z jedněch posledních zasedání ještě stačila přilepšit penzistům a státním zaměstnancům. Pracovníkům státu příští rok stoupnou platy o pět procent, i když ministerstvo financí původně navrhovalo 4,5 procenta. Kabinet přilepšil více než se čekalo i penzistům. Namísto původně navrhovaných 440 Kč jim přidal rovnou pětistovku, napsala ČTK.

Situace může být o to horší, že zřejmě zpomalí ekonomický růst - a to bez ohledu na to, kdo bude u vlády. Na vývoji české ekonomiky se totiž podle Pikory podepisuje především růstu ve světě. "Žijeme v globální ekonomice a pokud eurozónu postihne recese, ani nám se dobře nepovede," říká.

Příští ministři by se tedy měli každopádně připravit na to, že je nečeká nic snadného. Rychlý růst, který převezmou po staré vládě nejspíš přibrzdí. Navíc se budou muset vyrovnat s resty,  o kterých se sice poslední volební období mluvilo, jejichž projednávání ale k žádnému výsledku nevedlo - jako je reforma veřejných financí nebo důchodová reforma, (více zde)

Nejistota, která téměř na čtvrt roku ovládla českou politickou scénu ale podle odstupujícího premiéra Paroubka šance na přijetí eura nesnížila.

"Nemyslím si to. Země jako je Rakousko nakonec zaváděla euro poté, co vláda byla sestavována pět měsíců a nestalo se nic. Sestavovat vládu při tak unikátním volebním výsledků, prakticky politické remíze, není nic snadného," uvedl Paroubek na tiskové konferenci. 

Slovensko počítá, že euro zavede dokonce o rok dřív než Česko. Už v roce 2009. Vláda Róberta Fica ve středu schválila stropy rozpočtových schodků pro tři následující roky tak, aby Slovensko dodrželo konvergenční kritéria.

Deficit slovenského rozpočtu by měl v roce 2007 odpovídat třem procentům hrubého domácího produktu. V roce 2008 má podíl schodku na HDP klesnout na 2,5 procenta a v roce 2009 na dvě procenta, uvedla ČTK.

,