Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obědy po zavedení EET zdražily o 4 koruny, ve středních Čechách o deset

  • 1060
Za oběd v restauraci si po spuštění elektronické evidence tržeb připlatíte v průměru čtyři koruny. Částka, kterou navíc vytáhnete z peněženky, se ale výrazně mění podle kraje. Zatímco v Plzeňském kraji oběd zdražil o tři koruny na 90 Kč, ve Středočeském kraji vydáte 95,8 Kč, téměř o deset korun víc.

Ukázal to průzkum mezi více než čtyřmi tisíci gastronomickými provozovnami, který provedl obědový server menicka.cz. Uvedené průměrné ceny jsou pouze za hlavní jídlo.

Největší cenový šok podle průzkumu pravděpodobně pociťují strávníci ve Středočeském kraji. Oběd tam zdražil v průměru o 9,5 koruny na 95,8 Kč. Ani v nejdražší Praze restauratéři nepřepisovali ceníky tak výrazně. Metropole v průměru zdražila oběd (myšleno hlavní jídlo) o 5,2 Kč na 109 korun.

Naopak nejvíce se krotili hospodští v Moravskoslezském kraji, tedy regionu, jehož obyvatelé mají jednu z nejnižších kupních sil v republice. Restauratéři v tomto kraji zdražili hlavní obědové jídlo o 1,6 koruny na 88,7 Kč.

Krajem, kde se nejlevněji naobědváte, zůstala Vysočina. Oběd vás tam vyjde v průměru na 87,6 Kč. Ceny za oběd v některých krajích se v důsledku zavedení EET téměř srovnaly. Příkladem může být Moravskoslezský kraj, kterému se přiblížil Olomoucký kraj.

Průměrná cena obědových menu v krajích před a po spuštění EET.

„Varovná slova restaurací se naplnila a drtivá většina provozovatelů přistoupila ke zdražení svých obědových meníček. Na obhajobu restaurací je potřebné říci, že růst cen v meziročním srovnání není tak dramatický,“ uvedl spoluzakladatel portálu menicka.cz Jakub Lukáš.

Z rozsáhlého průzkumu v regionech, který nedávno provedla MF DNES s pomocí krajských redakcí, vyplývá, že zhruba pětina hospodských zdražila všechny nebo jen některé své služby. A to i přesto, že se zároveň snížila DPH z 21 na 15 procent.

Kromě EET hospodští zdražení vysvětlovali růstem cen dalších vstupů, například surovin pro přípravu jídel. Třeba sýr eidam podle Českého statistického úřadu za rok do listopadu zdražil o třetinu, máslo o osminu.

Zdražují i pivovary. Pivo je přitom komodita, na kterou se nižší daň z přidané hodnoty nevztahuje.

Provozovatel restaurace po zavedení EET vysvětloval, proč zdražuje:

2. prosince 2016