O konkurzu se lidé dozvěděli z letáků

Svitávka - Více než dvěma stům zaměstnanců textilní fabriky AMCAN ve Svitávce zůstala od začátku října uzavřená brána podniku. Lidé zůstali nejen bez práce, ale také bez výplaty za srpen a září a bez odstupného. Podnik v konkurzu totiž nebyl schopen zajistit dostatečný objem zakázek pro další výrobu textilií a správce konkurzní podstaty proto navrhl ukončit jeho provoz.

O tom, že fabrika zůstane zavřená, se zaměstnanci dozvěděli se z letáků na vrátnici. "Už jsme to tady jednou zažili. Nenapadlo nás, že se to bude za šest let opakovat. V roce 1995 nás propustili, ještě z té doby nám dluží peníze. Rok na to se výrobu podařilo obnovit, tak jsme se vrátili. Teď jsme zase doma," říká jednapadesátiletá žena ze Svitávky. Své jméno nechce zveřejnit, protože neví, zda se do firmy jednou nevrátí. "Pracovala jsem zde šestatřicet let, ve svém věku těžko budu hledat práci jinde," dodává. Z minula jí firma dluží čtyři měsíční platy a odstupné ve výši dvou platů, teď k tomu přibyl dluh dalších dvou výplat a dalšího odstupného.

Historie
Do roku 1995 figuruje závod ve Svitávce pod firmou Svitex, a.s., Vlněna Svitávka. Již v té době se firma dostávala do problémů z důvodů druhotné platební neschopnosti. V roce 1994 docházelo k přerušování provozu a snižování mezd na 60% úroveň v době přerušení.
Od roku 1996 se majitelem provozu ve Svitávce stává firma AMCAN Trading, s.r.o. Praha a provoz Svitávka je podřízen firmě VLNA, s.r.o. Brno.
V roce 1996 se firma AMCAN Trading, s.r.o. transformuje na firmu AMCAN Trading, a.s. a v roce 2000  provoz ve Svitávce  mění název na AMCAN Trading a.s., provozovna Svitávka.
Souběžně s těmto organizačními změnami probíhají racionalizační opatření ve firmě spojená se snižováním počtu pracovníků. V roce 1993 byl počet pracovníků 398 a k 30.6.2001 to bylo již 222 pracovníků.
Zdroj: Úřad práce Blansko

Zavření textilní továrny, která měla ve Svitávce dlouholetou tradici, se dotklo nejen jí, ale mnoha dalších obyvatel Svitávky. "Polovina zaměstnanců, převážně žen, byla od nás," řekl starosta Jiří Šváb.

Podle Reného Guckého, jež má na starosti správu majetku firmy v konkurzu, nebylo jiného východiska než svitáveckou textilní továrnu uzavřít. Už sami majitelé měsíc před vyhlášením konkurzu navrhli likvidaci. Ta se však z důvodu nedostatku jmění nemohla uskutečnit.

"Konkurz byl vyhlášen v červenci. Dokončili jsme tedy zakázky, ale pak už jsme neměli ani práci ani peníze na mzdy. Navíc řada revizí v podniku byla neplatných, fabrika je ve špatném stavu a nemohli jsme zajistit ani bezpečnost práce," vysvětlil důvody uzavření podniku Gucký. Z více jak dvou set lidí tak na svých místech zůstalo jen jedenáct zaměstnanců, kteří mají na starosti ochranu majetku věřitelů.

Mikroregion Svitávka, kde byla firma AMCAN dominantním zaměstnavatelem, se kvůli potížím firmy dostává mezi krizové oblasti okresu. "Na celookresní míře nezaměstnanosti, která dosahuje 6,9 procenta, se tato situace projeví jejím nárůstem o tři desetiny procenta," uvedla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková. Podle ní sice firma úřad práce o konkurzu informovala, nicméně oznámení postrádalo informaci o tom, že pracovníkům firmy nebyla vyplacena mzda v důsledku platební neschopnosti.

"Protože k vyplacení mzdy nedošlo ani po uplynutí patnácti dní po její splatnosti, dalo v souladu se zákoníkem práce 115 zaměstnanců firmy výpověď. Z tohoto se devětasedmdesát bývalých pracovníků firmy zaevidovalo na úřadě práce," dodala Lorková.

Svitávecký starosta Jiří Šváb, přestože situace není ani pro obec růžová, zůstává optimistou. "Doufám, že se to tam neuzavře natrvalo, ale najdou se lidé, kterým se podaří výrobu znovu rozjet," věří.