O majetky IPB se vede tuhý boj

V souboji o miliardové majetky bývalé skupiny IPB vytáhla Československá obchodní banka silnou zbraň, o níž se dosud hovořilo jen v náznacích. Jde o smlouvu, která je klíčem k plnému ovládnutí IPB Pojišťovny, TV Prima a Českomoravského penzijního fondu.V pojišťovně a fondu je celkem více než milion klientů s vklady přes deset miliard korun.
Mandátní smlouva mezi IPB a Domeanou:
Strana 1
Strana 2
Strana 3
Strana 4
O tyto firmy, které reprezentují významné podíly v sektorech pojistného a televizního trhu, se banka přetahuje se společností Domeana vlastněnou GES Holdingem podnikatele Ivana Zacha a společností Cetus.

Obě firmy jsou z minulosti personálně či úvěrově propojené s IPB.

ČSOB má smlouvu z roku 1995, v níž IPB stanovila pravidla, jak má Domeana spravovat přímé i nepřímé majetkové účasti banky. "Je to běžná mandátní smlouva. IPB v ní má nad chováním Domeany až nadstandardní kontrolu. Podle smlouvy lze říci, že tím, kdo Domeanu skutečně ovládá, je IPB," řekl po prostudování smlouvy advokát Jan Černý z kanceláře Černý-Raupachová. ČSOB přitom IPB převzala.

Po pádu IPB se však GES Holding prohlásil za majitele Domeany a s podíly se snaží zacházet bez rozhodování ČSOB.

Skutečnost, že se Zach při ovládnutí Domeany "vymkl kontrole", dnes přiznávají i bývalí šéfové IPB. "To, že Domeana a s ní IPB Pojišťovna a TV Prima zůstanou v GES Holdingu, v plánu nebylo. Firma pana Zacha měla být jen prostředníkem, ale vývoj událostí vše posunul jinam," řekl jeden z nejvyšších představitelů někdejší IPB.

Pojišťovnu a penzijní fond zatím kontroluje ČSOB. Domeana již podle smluv převedla 65 procent akcií, ale následně se začala soudit o jejich navrácení kvůli zpožděné platbě. Soud předběžně zablokoval ČSOB manipulaci s akciemi i hlasovací práva.

"Domeana porušuje ustanovení základní smlouvy, která upravuje naše vztahy s Domeanou," tvrdí mluvčí ČSOB Jan Stolár, protože Domeana se má podle smlouvy řídit příkazy ČSOB. Mluvčí GES Holdingu Jana Adamčíková však uvedla, že výklad ČSOB je účelově odlišný od skutečnosti.

Adamčíková tvrdí, že povinnosti Domeany vyplývající ze zmíněné smlouvy nejsou v žádném případě v takovém rozsahu a charakteru, jak uvádí ČSOB.

Smlouva, kterou má MF Dnes k dispozici, však jasně praví, že Domeana může s majetky jakkoliv zacházet jen podle pokynů IPB, v současnosti ČSOB.

ČSOB již vyzvala podle důvěryhodných informací Domeanu k tomu, aby splnila její příkazy.

"Každopádně se budeme domáhat naplnění smlouvy všemi zákonnými prostředky," řekl Stolár.

Na společnost Cetus, která odstoupila od prodeje zbývajících 35 procent akcií IPB Pojišťovny firmám pod kontrolou ČSOB, již banka podala podle Stolára žaloby pro neplnění smluv.

Generální ředitel Cetusu Marek Šoltés včera uvedl, že firma odstoupila od prodeje akcií pojišťovny do rukou IPB Group holdingu kvůli jeho otálení s platbou.

Holding je pod kontrolou ČSOB.

"V současné době žádná smlouva na prodej akcií pojišťovny ze strany Cetusu neexistuje," řekl.

Mluvčí GES Holdingu Adamčíková odmítla odpovědět například na otázky, jaké podle smlouvy dostala Domeana od ČSOB pokyny, nebo zda jsou případní obchodní partneři Domeany o této smlouvě informováni. "Bez komentáře," většinou odpovídá i na dotazy ohledně obchodních aktivit GES Holdingu. Podle dostupných informací přitom GES Holding usilovně pracuje na přípravě prodeje TV Prima, dalšího z lukrativních majetků Domeany.

"V tomto ohledu již proběhla i nějaká jednání. Pan Zach je v posledních dnech v televizi každý druhý den. Spolu s vedením dává dohromady, v jakém je Prima stavu," uvedl jeden z členů vedení televize, který si však kvůli možným potížím nepřál být jmenován.
Seriózní prodej TV Prima, vedle sporů ČSOB s Domeanou, však komplikují vysoké dluhy, které přesahují 1,5 miliardy korun a s jejichž splácením má Prima potíže. V červenci navíc Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s majitelem licence Primy správní řízení - jinou cestou se nedokázala dozvědět, kdo televizi nyní kontroluje.
Zájemců o koupi Primy je nicméně dost, podle zdrojů blízkých vládě však jen v případě průhledné transakce. O prodeji již jednala IPB v letech 1996 až 1999 několikrát. Mezi uchazeči byly mediální koncerny CLT-UFA, Scandinavian Broadcasting System, konsorcium Berthelsmann a Pearson nebo News Corporation mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Některé z těchto firem mají stále o Primu velký zájem, její hodnota se odhaduje na dvě miliardy korun.