O nadměrném barvení rukavic může rozhodnout znalecký posudek

Jiří Vrubelský z Prahy si v obchodním domě koupil černé cyklistické rukavice, které mu po prvním použití zcela obarvily ruce a barva nešla umýt. Když rukavice reklamoval, prodejce reklamaci zamítl a zároveň předal vzkaz od výrobce, že si pan Vrubelský nemá kupovat kožené rukavice, když se mu potí ruce. Taková odpověď se samozřejmě Jiřímu Vrubelskému nelíbila a chce poradit, jak má dále postupovat při domáhání se svých práv jako zákazníka.

Obecně lze říci, že nadměrné barvení oděvu nebo obuvi, pokud na tuto skutečnost není zákazník předem upozorněn, lze považovat za neodstranitelnou vadu, která zákazníkovi dává právo na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz. V popsaném případě však prodejce reklamaci zamítl a pan Vrubelský by se musel obrátit na soud, který by na základě znaleckého posudku celý spor rozhodl.

Občanský zákoník, § 597: 1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit. 2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.