O největší zakázku na likvidaci škod má zájem šest firem.

O největší zakázku na likvidaci škod má zájem šest firem. | foto: Profimedia.cz

O největší státní zakázku za 120 miliard bojuje šest firem. Včetně Kellnera

  • 57
Šest firem a sdružení firem bude bojovat o největší státní zakázku v historii v hodnotě 120 miliard korun. Vítěz bude odstraňovat ekologické zátěže v průmyslových podnicích. Ministerští úředníci dnes otevřeli obálky se žádostmi o účast v užším zadávacím řízení.

Do soutěže se přihlásily tři firmy samostatně: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Karob, která patří pod slovenskou skupinu J&T. Karob se podle informací MF DNES bude o zakázku ucházet společně s firmou Sita.

Ostatní firmy z oboru se sdružují do různých konsorcií, kde se spojují odpadové firmy, finančníci i například podniky zaměřené na likvidaci průmyslových zátěží.

Jedním z takových sdružení je kvarteto firem, v kterém je i společnost PPF Advisory, ovládaná Petrem Kellnerem. Jde do soutěže společně s odpadovou společností AVE CZ odpadové hospodářství, a firmami Dekonta a Ecosoil Süd.

"Sdružení má k dispozici stovky odborníků s dlouholetými zkušenostmi v oblasti řízení podobných projektů," říká mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Pokud by konsorcium uspělo, dostatek práce získají i další firmy, které budou na zakázce pracovat. Jde například o Syner, Rumpold nebo Erosup.

Dalšími dvěma konsorcii přihlášenými v soutěži je sdružení Deme Environmental Contractors s Dredging International. O rekordní zakázku má zájem i Sdružení firem PD Industriegesellschaft a Stavoprogres.

Čistit se bude tři sta míst

Ministerstvo financí teď bude vyhodnocovat, zda uchazeči splňují podmínky soutěže. "Pak jim budou zpřístupněny veškeré podrobné podklady k jednotlivým lokalitám. Na jejich základě pak předloží cenovou nabídku," dodal mluvčí Ondřej Jakob.

Podle loni na podzim schváleného harmonogramu má být o vítězi jasno letos v říjnu. Vítěz bude muset vyčistit zamořené půdy a vody, které zdědily podniky v privatizaci. Jde o zhruba tři sta míst po celé republice.

Obří zakázka vzbudila rozruch už v době schvalování. Některé podmínky se nelíbily například antimonopolnímu úřadu. Podle něj hrozilo, že se přihlásí málo uchazečů. "Za této situace existuje zvýšené riziko vzniku dohod dodavatelů v neprospěch státu," napsali úředníci ve svých připomínkách.