Věznice Mírov na Šumpersku.

Věznice Mírov na Šumpersku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

O práci kvůli krizi přišli i vězni na Mírově

  • 5
Práce letos ubylo nejen privátním firmám, ale také vězňům. Zaměstnanost v nejtěžší věznici na Mírově poklesla od loňského prosince ze třiašedesáti procent přibližně o desetinu. Přesto má na Mírově práci více než polovina ze tří set pětasedmdesáti vězňů.

"Zaměstnanost sice poklesla na pětapadesát procent, ale pro nás je důležité, že zůstáváme nad padesáti procenty. Přitom v prvních měsících letošního roku to nevypadalo, že se podaří pro většinu vězňů práci udržet," sdělil zástupce ředitele věznice Jiří Mach. Nejvíc práce mají podle něj vězni zaměstnaní na výrobě nábytku.

"Měli jsme několik velmi zajímavých zakázek pro státní úřady, soudy a zastupitelství v hodnotě několika desítek milionů korun. Někdy bylo potřeba prodlužovat směny nebo pracovat dokonce i o sobotách," vysvětlil Mach.

Naopak ubylo zakázek v kovovýrobě, kde vězni pracují na navíjení statorových svazků do elektromotorů nebo vybrušují hliníkové odlitky pro několik firem, například pro mohelnický Siemens.

"V kovovýrobě byl pokles kvůli krizi znatelný. Naštěstí se kolem poloviny roku zastavil a v posledních dvou třech měsících je patrné oživení," podotkl Mach. Mistři, kteří s mírovskými vězni pracují a přidělují jim úkoly, podle zástupce ředitele věznice nové zakázky také sami shánějí.

"Doba, kdy se u nás firmy poptávaly a objednávaly si u nás práci, je nenávratně pryč. Mistři teď fungují zároveň jako obchodní zástupci. Je na jejich obchodní zdatnosti a šikovnosti, kolik práce budou vězni na Mírově mít," komentuje situaci Mach.

Stejně jako většina velkých firem v regionu měla také mírovská věznice o Vánocích a vánočních svátcích takzvanou "celozávodní" dovolenou. Rozdíl byl pouze v tom, že vězni nekončili s prací v pátek před svátky, ale pracovali ještě i ve středu před Štědrým dnem.