O prázdninách se změní účty za elektřinu

Praha - Domácnosti a malí podnikatelé budou mít od července nové sazby na elektřinu - ačkoliv v průměru se cena proudu nezmění, pro některé spotřebitele měsíční platby podraží, pro jiné naopak zlevní. "Nový tarifní systém je spravedlivější. Lidé, kteří mají domácnost více vybavenou elektrickými spotřebiči, a mají tak vyšší nároky, budou platit o něco málo více a opačně," vysvětlil Bohuslav Němeček z Energetického regulačního úřadu, který po více než roce příprav nové ceny v minulých dnech definitivně podepsal.

Tarify se tak lidem mění po téměř třiceti letech. Zcela bez starosti mohou být podle dodavatelů elektřiny lidé, kteří žijí v panelácích či jiných bytových domech a proud nepoužívají na vytápění.

Zatímco nyní mají každý měsíc na faktuře sazbu B, což znamená měsíční paušál 46 korun a 3,16 koruny za každou spotřebovanou kilowatthodinu, od července automaticky přejdou do nové sazby D2, kdy zůstává stejná cena za kilowatthodinu, ale stálý měsíční poplatek se snižuje o 14 korun.

Za rok tak ušetří 168 korun. "Na druhou stranu sazbu B mohla využívat i domácnost v domě, kde je sauna a bazén a k tomu i mnohem větší jistič. Té se nyní stálý měsíční plat zvedne ze 46 korun až na 202 koruny," upozornil Josef Jehlička z Východočeské energetiky.

Proud by se tak prodražil o téměř 1900 korun za rok. Pokud by se ovšem domácnost rozhodla, že nemusí mít tak velký komfort a přizpůsobí velikost svého jističe tak, že si může zapnout buď jen saunu nebo naopak jen bazén, měsíční platba se jí rovněž zvyšovat nemusí.

Koho se týkají změny sazeb a co nyní dělat
* nový sazebník platí od 1. července a týká se domácností (kategorie D) a podnikatelů (kategorie C), což je celkem 5,3 milionu odběrných míst

* sazby se odvíjí od velikosti jističů - ta se zjistí tak, že je na něm od výrobce přímo uvedena nebo ji po telefonu sdělí regionální dodavatel elektřiny, který spotřebitelům pravidelně zasílá faktury;

* zda se vyplatí jistič vyměnit či si zvolit jinou sazbu sdělí opět regionální dodavatel, to je např. v Praze Pražská energetika, ve východních Čechách Východočeská energetika apod.

* domácnost nebo podnikatel, kteří se změnami nechtějí zabývat, se nemusí o nic starat; od července se jim na faktuře automaticky objeví nový název tarifu a případně upravený nový paušál či cena kilowatthodiny a když nebudou spokojeni, mohou jednat dodatečně

* spotřebitelé si mohou nově sjednat víkendové sazby pro rekreační objekty a sazby při využití tepelných čerpadel, k tomu je však potřeba osobně podepsat novou smlouvu s dodavatelem

* podrobný nový sazebník je nyní k dispozici na internetové adrese sdružení distributorů elektřiny www.csres.cz, distributoři ho budou také rozesílat písemně
Pramen: energetické firmy

Nové sazby jsou rozpočítané právě podle velikosti jističů před elektroměrem a lidé, kteří si myslí, že v jejich případě je kapacita jističe zbytečně velká, mohou požádat o jeho výměnu.

"Faktem je, že člověk sám většinou nepozná, zda má jistič odpovídající nebo ne. Proto by se měl obrátit na odborníka nebo na svého regionálního dodavatele elektřiny, kde mu poradí, co dělat," uvedl Vladimír Tošovský ze Středočeské energetické.

Jestliže na výměnu jističe skutečně dojde, musí majitel bytu či domu počítat s tím, že si musí veškeré úpravy sám zaplatit a přijde ho to tak minimálně na 1500 až 2000 korun. Při takové změně nebo pokud si spotřebitel vybere sám jiný tarif než který by mu měl být automaticky přiřazen, navíc bude muset osobně navštívit příslušnou distribuční společnost a podepsat novou kupní smlouvu.

Podle energetiků ovšem drtivá většina spotřebitelů výměnu jističe nebude potřebovat. Obzvláště to platí pro majitele přímotopů, kteří již nyní platili podle velikosti jističů a nemění se tak pro ně ani jednotlivé sazby.

Obavy nemusejí mít ani lidé žijící ve starých domcích, kteří jističe vůbec nemají a vystačí si jen s vypínačem nebo tzv. tavnou pojistkou. Dodavatel elektřiny jim totiž podle spotřeby automaticky jeden z nových tarifů přiřadí.

Kalkulačka v ruce se vyplatí chalupářům. Nové sazby totiž obsahují i víkendový tarif, který má nízkou stálou měsíční platbu i levný proud o víkendu.

Nevýhodou ovšem je, že přes týden bude naopak elektřina výrazně dražší - za kilowatthodinu od pondělí do pátku by chalupář zaplatil 6,50 koruny, zatímco o víkendu jen 1,50 koruny.

"Takže v případě, že lidé tráví v létě na chalupě tři až čtyři týdny v kuse, tak už se to nevyplatí. Já sám jsem si spočítal, že si to na chalupě nedám," uvedl Tošovský. Na chalupách mají lidé nyní většinou sazbu BS, kdy je měsíční poplatek 19 korun a necelé 4 koruny za kilowatthodinu a podle nového sazebníku tomu odpovídá obdobný tarif.