O příspěvek na letní tábor lze žádat na úřadě i u zaměstnavatele

- Děti se na prázdniny těší, rodiče někdy už méně. Ti, kteří nemají ochotné babičky a dědy na hlídání, totiž musí řešit problém, kam s dcerou či synem v době před a po dovolené. Jednou z možností je letní tábor v přírodě,kam lze děti poslat i na několik týdnů nebo ve městě,kde je o ně postaráno vždy přes den a spát chodí domů. Řada rodin má v kalendáři pevně již od počátku roku označen termín letního tábora dětí, nezmeškali ale ani rodiče,kteří na to,kam o prázdninách s dětmi,ještě nepomysleli.
"Máme ještě volná místa zejména na srpnové turnusy," říká organizátor tábora v Hryzelích Jiří Kučera. Za tábor mimo město zaplatí rodiče zhruba od patnácti set korun na jeden týden, cena třítýdenních pobytů se může vyšplhat až na čtyři tisíce korun, příměstské "hlídání" stojí týdně tři sta až sedm set korun. Zahraniční tábory,většinou deseti až dvanáctidenní,stojí obvykle nejméně čtyři a půl tisíce korun.

Pro početnou nebo méně majetnou rodinu mohou výdaje na dětský tábor znamenat citelnou finanční zátěž. Tu mohou zmírnit příspěvky, na které ovšem není ze zákona nárok.

O peněžní výpomoc je možné požádat na sociálním odboru městského úřadu. "Maminky si chodí pro příspěvek na tábor velmi často. Poskytnout ho lze v případě, že je rodina sociálně slabá a pobírá i jiné dávky,které ji dorovnávají příjem do životního minima, nebo například matkám, které jsou samy," říká vedoucí oddělení dávek rodinám a dětem Obvodního úřadu Prahy 8 Alena Bicanová.

"Záleží na celkové finanční situaci a počtu dětí. Rodiče mohou dostat částku rovnající se až dvěma třetinám ceny tuzemského pobytu. Na zahraniční nepřispíváme, s výjimkou například ozdravných táborů pro alergiky," dodává Bicanová.

Rodinám, které jsou na sociálním úřadě již evidovány jako sociálně slabě,pak stačí vyplnit žádost o příspěvek a poté přinést například ústřižek složenky o zaplacení tábora a na základě těchto dokladů dostanou peníze. Pokud jdou o výpomoc žádat poprvé,bude úřad podrobně zkoumat jejich finanční situaci a například i to, jak se dětem věnují.

O příspěvek na tábor lze požádat i zaměstnavatele
Pokud však není nárok na něj zakotven přímo v kolektivní smlouvě, je to stejné jako v případě finanční pomoci - zda jej zaměstnanec dostane, záleží pouze na ochotě a možnostech majitele firmy.

"Takové příspěvky nedáváme. Ani jsem o nich neslyšela," říká majitelka dekoratérské společnosti Alena Kuchtová. Naopak ve firmě Tesco potvrdili, že s ním kolektivní smlouva počítá. "Pokud rodiče podají žádost a potvrzení o účasti na táboře,mohou dostat až padesát procent z ceny zájezdu, nejvýše dva a půl tisíce korun," uvádí zástupkyně společnosti Hana Holková.

Na dětské pobyty přispívají například i v Komerční bance. "Záleží na výši sociálního fondu jednotlivých poboček, ale příspěvek se pohybuje okolo 35 korun na den," vysvětluje Markéta Dvořáčková z oddělení vnějších vztahů Komerční banky.

Přidat mohou i odborové organizace. "Pokud mají dost peněz, mohou přispět. Obvykle se tyto peníze využívají na nějakou akutní pomoc zaměstnancům v nouzi. Odbory by se spíše měly snažit, aby prosadily vyplácení příspěvků do kolektivních smluv," říká předseda odborového svazu pracovníků obchodu Alexander Leiner.

Kolik stojí prázdninová péče o děti

Program v místě bydliště 300 - 700 Kč za týden
Tábor v tuzemsku 800 - 2000 Kč na týden
Tábor v zahraničí 4000 - 9000 Kč za 10 dní