Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odkládá rozhodnutí.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odkládá rozhodnutí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

O uhelných limitech rozhodneme až za pět let, říká Mládek

  • 8
Lidé v Horním Jiřetíně se nejspíš ani letos nedozvědí, zda se pod jejich domy bude v budoucnu těžit uhlí, či zda budou mít navěky klid. Ministr průmyslu Jan Mládek hodlá vládě doporučit, aby se o případném prolomení limitů na lomu ČSA rozhodovalo až v roce 2020. „Ještě nám zbývá čas,“ řekl v úterý novinářům.

Ministr tvrdí, že kolem energetické budoucnosti panuje množství nejistot a nelze proto rozhodnout dříve. Navíc není jisté, zda bude možné prodloužit životnost jaderných bloků v Dukovanech i po roce 2025 a zda bude mít Česko po tomto datu dostatek elektřiny. Nejistotu podle něj zvyšuje také možnost zkrácení výroby elektřiny v uhelné elektrárně Počerady.

V současných hranicích lomu ČSA, kde těží Severní energetická, bude navíc možné dobývat uhlí až do roku 2025. Tedy o tři roky déle, než se dosud předpokládalo.

Místním se ovšem odsouvání doby, kdy se rozhodne, nelíbí. „Ministr předložil polovičaté řešení, které nechává Jiřetínské na dalších pět let v obrovské nejistotě,“ uvedl v reakci starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených).

Odboráři i zaměstnavatelé se opakovaně přimlouvají za úplné prolomení limitů. Hlavním důvodem je podle nich - stejně jako podle ministra - udržení zaměstnanosti a zabezpečení dostatečného množství paliva pro teplárny.

Ve druhém případě, u dolu Bílina, má Mládek jasno. Vládě navrhne, aby ještě letos rozhodla o posunutí limitů. V této lokalitě však - na rozdíl od dolu ČSA - těžebním strojům nestojí v cestě žádné domy. Severočeské doly, které zde těží, již navíc mají všechny potřebné pozemky vykoupené.

Uhlí už podle ekologů není potřeba

Ekologické organizace naopak tento krok kritizují. „Česká energetika se pohodlně obejde bez rozšiřování povrchových dolů na uhlí nebo dalších jaderných reaktorů. Výstavba šetrných budov či místních obnovitelných zdrojů může zaměstnat desítky tisíc lidí a zvýšit energetickou soběstačnost Česka,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Vláda v současnosti řeší, k jaké ze čtyř variant ohledně těžby uhlí na severu Čech se přikloní. Ve hře je buď zachování limitů těžby, jak je schválila Pithartova vláda v roce 1991, nebo posunutí hranic těžby pouze na lomu Bílina a dále dvě možnosti prolomení limitů na dole ČSA - buď částečné, či úplné.

Ačkoliv Mládek považuje částečné prolomení limitů na dole ČSA za zajímavý politický kompromis, není podle něj tato varianta výhodná pro těžební společnost. „Z ekonomických důvodů nemůže být tato varianta na stole. Takže v dole ČSA je nutno rozhodnout stylem buď všechno, nebo nic,“ říká ministr.