O škrty dávek a daně se vede ostrý souboj

  • 3
Když se premiér Vladimír Špidla včera svěřoval v rozhovoru pro BBC se svými starostmi, na prvním místě zmínil nezbytnou reformu zadlužených státních financí. Trápí jej dokonce ještě víc než mocenský prezidentský souboj, zda Miloš Zeman zasedne na Pražském hradě. Špidlovy obavy dobře ilustrují, jak výbušným tématem úspory ve státní pokladně jsou.

"Diskuse je konfliktní a tvrdá,“ přiznal Špidla pro BBC. Spory se teď odehrávají pod povrchem, protože pozornost politiků je upřena na klání o prezidentský úřad.

Podobu reformy, kterou předložil ministr financí Bohuslav Sobotka vládě začátkem ledna, považuje část ČSSD za neprůchodnou. Skupině kolem ministra práce Zdeňka Škromacha se nelíbí, že Sobotka chce příliš škrtat státní výdaje - omezit zneužívanou nemocenskou či podpory v nezaměstnanosti, pomaleji zvyšovat důchody a sociální dávky, a naopak nehodlá zvýšit daně z příjmu či sociální pojištění.

"V těchto věcech je třeba více přitlačit,“ říká Škromach. "To by mělo negativní dopad na ekonomiku,“ oponuje Sobotka.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban i sám premiér upozorňují, že Sobotkův návrh je pracovní verzí, která dozná v diskusi hodně změn. Ministr financí včera jasně řekl, že bude prosazovat razantní verzi, která počítá s úsporami až 71 miliard korun ročně.

Špidla věří, že se vláda dokáže dohodnout na reformě rychle, aby se úspory promítly už do rozpočtu na příští rok.

Do vládního souboje o veřejné finance však výrazně promluví i unionisté a lidovci. Zejména US-DEU a její tři ministři jsou podle ČTK odhodláni prosazovat, stejně jako Sobotka, radikální podobu ozdravění veřejných financí. Pokud by se jim nepodařilo do návrhu výrazně zapracovat své představy, zřejmě by zvažovali odchod ze Špidlovy vlády, v níž již tak musí ustupovat z řady svých priorit.

Sociální demokraté se na jejich názor naposledy vůbec neohlíželi ve chvíli, kdy koncem roku na tři měsíce zmrazily regulované nájmy v bytech.

Lidovci se domnívají, že přípravy reformy nikam nevedou. „Mám obavy, zda sociální demokracie nalezne dostatek politické vůle k jejímu provedení,“ pro ČTK ekonomický expert strany Miroslav Kalousek.

Sobotka věří, že svůj záměr prosadí

Ministr financí Bohuslav Sobotka je i nadále přesvědčen, že je schopen ve vládě i v parlamentu prosadit razantní podobu reformy zadlužených státních financí.

Ta počítá s úsporami až 71 miliard korun ročně. Nemyslí si, že by kvůli vyostřené situaci v sociální demokracii a posílení zemanovsko-škromachovského křídla oslabila šance udělat reformu bez zvýšení daní z příjmů či sociálního pojištění.

To prosazuje Škromach a ekonomové blízcí odborům, jimž naslouchá premiér Vladimír Špidla. Sobotka byl od pondělí v Moskvě. Na otázky odpověděl prostřednictvím svého mluvčího.

Jednal jste s kolegy ve vládě a ČSSD o jejich názorech na reformu? Jakou má politickou podporu?
Obecně reformu podporují všichni členové vlády. Měl jsem osobně možnost navštívit některé krajské konference ČSSD a většina delegátů si uvědomuje nutnost reformy veřejných rozpočtů, aby mohl být udržen sociální stát.

Jaký názor vám na reformu řekl premiér? Podpořil vás? Z jeho reakcí to není patrné...
Cítím podporu premiéra. Pokud by ji ministr financí necítil, nemůže odolávat tlaku výdajových resortů.

Proč se tak výrazně změnil tým, který reformu připravuje? Namísto liberálních, odborně zdatných ekonomů, uznávaných i v zahraničí, na ní pracují ekonomové vyznávající výraznější vliv státu v ekonomice, lidé blízcí odborům. Miloš Pick, Jaroslav Ungermann...
Tým, který pracuje na reformě, je stále stejný. Jsou v něm jak zaměstnanci ministerstva financí, tak externí odborníci. Poradci premiéra připravují stanoviska pro předsedu vlády, nikoliv koncepci reformy. Ta spadá do působnosti a odpovědnosti ministra financí.

Proč jste tedy tým svých poradců rozpustil? Reforma zdaleka není hotová, odborné práce je na ní víc než dost. Řada z poradců si to vykládá tak, že jste prosazování svých představ o reformě vzdal...
Koncepce reformy již byla předložena do vlády. Nyní se odehrává politická diskuse, všechny případné návrhy budou s mými poradci konzultovány.

Jak se na přípravě reformy podepisuje politické napětí a přeskupení sil uvnitř ČSSD?
Nijak. Debata o reformě teprve začíná.