Testovali jsme obaly: okurky otevřel až šroubovák, sůl zasypala stůl

  • 195
Lízátko, sušenky či smetana do kávy by měly být za odměnu, jenže jejich otvírání bývá spíš za trest. V případě některých výrobků budete mít postaráno o dlouhou „zábavu“. Redakce MF DNES v praxi ověřila, nakolik oprávněné jsou stesky zákazníků na nedobytné obaly.

Do desetičlenné poroty nominovala redakce muže i ženy ve věku od 23 do 73 let. Zvláštní pozornost věnovala MF DNES seniorům, kteří mívají s otevíráním obalů zásadní problémy, jak ostatně ukázal i nedávný průzkum Sdružení českých spotřebitelů.

„Největší potíže mají s konzervami, následují je výrobky zatavené v plastu, nápojové lahve, ale také obaly baterií, zubních kartáčků nebo kartony na mléko a džus,“ popsala za sdružení výsledky šetření Lenka Bergmannová.

Všechny tyto nástrahy se pochopitelně objevily mezi obaly, které redakce za pomoci čtenářů vytipovala. Nakonec se jich před každým porotcem sešlo osmnáct – a úkol pak zněl jasně: otvírat, otvírat, otvírat.

Ukázalo se, že zprvu zábavná hra se pro některé účastníky změnila na dvouhodinovou dřinu, když paštiky vystřídaly výrobky těžšího kalibru.

Paštika za odměnu...

Obvykle tvoří výsledky testů MF DNES tabulka, kde jsou výrobky seřazeny podle známek od nejlepších po nejhorší. Ovšem srovnávat sterilované okurky v zavařovačce s krabicí kuskusu a krájenou šunkou je přece jen těžší.

Proto jsou tentokrát jednotlivé produkty zařazeny do tří skupin podle toho, jak moc lopotné a časově náročné bylo otevření a nakolik složité bylo s otevřeným balením manipulovat.

Mezi zbožím, s nímž by si mohl poradit opravdu každý, skončila paštika Májka v hliníkové konzervě s odlupovacím víčkem, plechovka Coca-Coly, plátkový sýr zatavený do plastu, ovocná přesnídávka ve skle, tavený sýr obalený hliníkovou fólií a těstoviny v krabici s perforovaným otvíráním.

Zatímco paštika byla téměř za odměnu, se sýrem i kuskusem bylo třeba zápolit víc. Asi to znáte sami, od taveného sýru je upatláno kdeco a rozsypaný kuskus musíte občas sbírat od oběda do večeře.

... sardinky pro šikovné...

Ve druhé skupině se ocitla balení, s nimiž si poradí spotřebitelé šikovnější či fyzicky zdatnější: zavařovací sklenice, PET lahve či konzervy.

Právě plechová konzerva rybek byla obalem, na němž se nejlépe ukazovala zručnost, cvik a fyzička porotců.

„Plechovku je potřeba otvírat na pevné podložce, protože víčko je ocelové a pružné. Pokud ho otevřete ve vzduchu, víčko se odpruží a obsah se může vylít,“ komentoval skupinové úsilí Vlado Volek, jeden z porotců a zároveň ředitel Obalového institutu Syba, který sdružuje odborníky a výrobce.

Náročná na otevření byla i plastová lahev ochucené minerálky Magnesia, na jejíž otevření musely hlavně přítomné dámy vynaložit hodně sil. Nebo důvtipu. A tak si pomáhaly kapesníky, papírovými ubrousky i rukávem svetru. „Přitom by pomohlo zvětšit průměr víčka,“ připomněl Volek.

Právě drobné úpravy mohou zákazníkům významně pomoci. Pokud například výrobce na plastovém obalu s odlupovací fólií, v němž se prodává krájená uzenina, vytvaruje na jedné z otvíracích chlopní výstupek, už se obal nepřitaví. Nebo na sáček s praženými oříšky nechá vyrazit větší „zuby“, aby ho bylo zač roztrhnout.

Jindy ke spokojenosti uživatelů stačí, když se při výrobě použijí ostré nože, aby udělaly do papírového či plastového obalu dostatečnou perforaci.

... a sušenky za trest

Takovému opomenutí, kdy stroje chrlí sice dobře promyšlený obal, ovšem nedbale udělaný, se říká výrobní nebo technologická nekázeň.

Jejích dokladů najdete v regálech obchodů desítky a stovky. Některé se samozřejmě dostaly také do redakčního výběru – vzorovým příkladem byly sušenky BeBe Rodinné, které vyrábí společnost Mondelez International.

Na plastové fólii byl viditelně umístěn pásek, který by měl obal kultivovaně roztrhnout a otevřít. Jenže v devíti případech z deseti nefungoval, a tak porotci museli sušenky škubat zuby, cupovat nehty, rozličně drtit a párat.

Až na jednu výjimku se nikdo nedostal k sušenkám v původním tvaru, někomu se na tác už vysypala jenom drť, jednomu z účastníků se v zápalu boje rozlétly keksy do všech světových stran.

„Prověřili jsme několik vzorků BeBe Rodinné a skutečně jsme u části z nich zaznamenali obtíže při otvírání. Jsou způsobeny zatavením obalu při výrobě, kdy se odtrhávací pásek spojí se zatavenou částí,“ potvrdila mluvčí Mondelez Gabriela Bechynská a vzkázala spotřebitelům: „Je pravděpodobné, že budeme jednat s továrnou o případné změně technologie balení produktu.“

Jiné dva vzorky ve skupině „Za trest“ jsou určeny jen mimořádně zručným či trpělivým konzumentům.

Příklad první: lízátko Chupa Chups, které je vhodné na krácení dlouhých zimních večerů. Fólie je kolem cukrátka obtočena a přilepena tak pevně, že odolá i hrubé fyzické síle.

Příklad druhý: jodizovaná sůl značky Castello, která je natěsnána do polypropylenového sáčku tak, že při otevření téměř exploduje. „Je potřeba použít nůžky, udělat malý otvor, jímž sůl přesypeme. Bohužel i tak se fólie snadno štípne,“ popsal Vlado Volek neposlušné kilogramové balení soli z řetězce Lidl.

Tam se prodává i smetana do kávy Pilos, která při otvírání popírá logiku a zkušenosti uživatelů. Víčko má totiž výstupek, za který lidé přirozeně táhnou, ovšem ono je potřeba tlačit. Jenže instrukce jsou na obalu pouze v němčině. „Vhodné by bylo, aby si výrobce dal záležet a udělal na obaly piktogramy, které názorně ukážou, jak postupovat,“ navrhl Vlado Volek.

Problémů s obaly jsou si zástupci společnosti Lidl vědomi. „U soli Castello spolu s dodavatelem pracujeme na zlepšení obalu. V případě smetany do kávy budeme kontaktovat dodavatele a také se pokusíme zapracovat na vylepšení,“ slíbila mluvčí řetězce Zuzana Hollá.


Prémiové testy