Američané se zaměřili na společnosti, které kromě mobilů vyrábí i sofistikovaná telekomunikační zařízení.

Američané se zaměřili na společnosti, které kromě mobilů vyrábí i sofistikovaná telekomunikační zařízení.

Obama nechal prověřit telekomunikační sítě, bojí se trojských koní z Číny

  • 18
Washington rozjel tajné vyšetřování, zda zahraniční zařízení v telekomunikačních sítích nefungují jako inteligentní trojské koně shromažďující cenné informace, případně poskytující zázemí pro potenciální kybernetické útoky proti USA. Podle médií jsou v podezření hlavně čínské výrobky.

Jak informovala agentura Bloomberg, Obamova administrativa letos v dubnu uplatnila málo využívaný zákon z dob studené války k získání citlivých informací od majitelů zhruba 900 největších telekomunikačních sítí ve Spojených státech.

Hlavním předmětem zájmu byl detailní popis hardwarového a softwarového vybavení, které používají a které je zahraničního původu. Společnosti jako AT&T či Verizon musely popsat zabezpečení svých sítí a problémy, jimž čelily.

Tento průzkum se provádí kvůli "velmi vysokému stupni nebezpečí", že Čína a jiné země mohou zneužívat export svého telekomunikačního vybavení do USA k vytváření aktivních výzvědných prvků v amerických sítích, uvedla agentura s odkazem na vysokého úředníka zpravodajské služby.

"Zde jde o mnohem víc než jen o neurčité podezření," uvedl pro Bloomberg Richard Falkenrath z Rady pro mezinárodní vztahy CFR, americké nevládní organizace zaobírající se mimo jiné bezpečností komunikačních sítí. "Členové Kongresu se tím zabývají také na základě velmi určitých informací, které jim v režimu přísně tajné poskytl bezpečnostní úřad NSA."

Velká část podezření leží na společnosti Huawei

Podle deníku Wall Street Journal se nejvíce prověřuje čínská stopa a společnost Huawei, která je v současnosti druhým největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. S tím, jak se čím dál více zapojuje vybavení čínského původu do amerických sítí, se zároveň šíří obavy, zda čínská vláda nemůže využívat tato zařízení ke sledování hovorů, e-mailů, případně na dálku ovlivnit jejich fungování.

Čínská společnost Huawei reagovala odmítavě s tím, že její bezpečnostní profil je "zcela bezúhonný" a podobné obavy jsou zcela bezpředmětné. Firma údajně nabízí americkým partnerům detailní rozbor zařízení a jejich programovacího kódu. Šetření se nyní zaměřuje na (polo)automatické aktualizace softwaru v zařízeních, která procházejí menší kontrolou.

Část telekomunikačních společností měla výhrady k předání tak citlivých údajů do rukou ministerstva obchodu s odkazem na úspěšný útok v roce 2006 na jeho systémy právě z Číny. Podle zákona z roku 1950, určeného pro řízení ekonomiky v době války, jim však za odmítnutí hrozí trestní řízení.