Americký prezident Barack Obama přednáší inaugurační projev. (20. leden 2009)

Americký prezident Barack Obama přednáší inaugurační projev. (20. leden 2009) | foto: Reuters

Obama podepsal plán na pomoc ekonomice, napumpuje ji 787 miliardami dolarů

  • 27
Americký prezident Barack Obama podepsal návrh zákona na podporu ekonomiky. Soubor opatření počítá s částkou zhruba 787 miliard dolarů, což je asi 18 bilionů korun. Jeho cílem je zvýšit veřejné výdaje a vytvořit v USA až čtyři miliony pracovních míst. Uvedla to agentura Reuters.

K tak masivní podpoře ekonomiky Američané nesáhli několik desítek let. Obama už před hlasováním v Kongresu řekl, že pokud se hospodářství nedočká pomoci hned, dopady současné recese budou znát ještě několik let.

Prezident věří ve vlastní politickou životaschopnost balíčku. 

Americký senát schválil stimulační plán na pomoc ekonomice v hodnotě 787 miliard dolarů 14. února. Obama plán označil za "velký mezník v naší cestě k oživení".

Zaměstnance čeká daňová úleva 

"Změním tuto legislativu v zákon a začneme s okamžitými investicemi potřebnými k tomu, aby se lidé vrátili do práce," prohlásil dříve.

Obama a jeho tým původně chtěli ekonomiku podpořit částkou 825 miliard dolarů, obě komory si ale odhlasovaly vlastní návrh, který koncem minulého týdne sladily. Kromě ekonomiky už administrativa podpořila bankovní sektor a chystá se na pomoc největším automobilkám.

Americká ekonomika nyní prochází hlubokou recesí a smyslem stimulačních opatření je zabránit, aby se ekonomika dál propadala. Část peněz tak vláda vynaloží na projekty v infrastruktuře, na podporu zdravotní péče, ale také na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Většina zaměstnanců bude mít také nárok na jednorázovou daňovou úlevu ve výši 400 dolarů, pro páry se počítá s částkou 800 dolarů. Desítky miliard dolarů je určeno pro vlády v jednotlivých státech unie.