Nepražené kakaové boby

Nepražené kakaové boby | foto: AP

Kakao ve světě rychle zdražuje, ceny zvyšuje strach ze šíření eboly

  • 36
Kakao ve světě rychle zdražuje, jeho ceny jsou nyní nejvyšší od března 2011. Komodita zdražuje zejména kvůli obavám ze šíření smrtící eboly do dalších zemí západní Afriky. Rizikem je především rozšíření viru na území Pobřeží slonoviny, které je největším světovým producentem kakaa.

Investoři na komoditních burzách nakupují kakao. Šíření epidemie eboly na území Pobřeží slonoviny a Ghany může totiž způsobit jeho nedostatek. Tyto dvě země dohromady zabezpečují 70 procent světových dodávek kakaa.

Vládám a mezinárodním organizacím se smrtící epidemii nedaří krotit. Hrozí proto, že se virus rozšíří z Libérie a Guinei do sousedního Pobřeží slonoviny a dalších zemí. Pobřeží slonoviny je největším světovým producentem kakaa.

„Pokud by se rozšířila epidemie i do produkčních oblastí zemí Pobřeží slonoviny a Ghana, znamenalo by to izolaci a to i v rovině čistě obchodní. Pozastavení všech obchodů by mohlo způsobovat další růstové tlaky,“ říká analytik makléřské společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Nedostatek kakaa však podle něj nehrozí. „Oproti minulému roku jsou zásoby stále o 14 % výše,“ dodal.

Ceny komodity, která je základem celé řady sladkostí, letos podle údajů na burze Intercontinental Exchange rostou o 23 procent na 3316 dolarů za metrickou tunu. Světové zásoby kakaa jsou podle Mezinárodní organizace pro kakao (ICO) nejnižší od roku 2010 i kvůli větší spotřebě čokolády v Asii.

"I když je letos díky slušnému počasí kakaa přebytek, poptávka roste a v dlouhodobém pohledu se rýsuje jeho nedostatek," řekl analytik banky Goldman Sachs Damien Courvalin. Hlavní důvody současné burzovní kakaové paniky jsou podle něj přitom zejména rizika spojená s ebolou.

"Myslím, že jsou za tím spekulanti. Plantáže kakaových bobů, to není černoušek v chatrči, ale průmyslové farmy, které jsou profesionálně vedené," myslí si výrobce čokolád z Kuřimi Jindřich Fikar. Zdražování bobů nevidí zatím tak dramaticky.

"Ceny sleduji denně. Nakupujeme čokolády a jiné suroviny na burze od velkých belgických výrobců. Předloni jsem nakoupil na rok a půl dopředu za úžasné ceny, které byly o polovinu až 60 procent nižší oproti dnešku. V zásobách ještě máme asi 60 tun nasmlouvaných za slušné peníze. Teď čekám na příhodnou cenu na další období," popsal.

Podle světových zdravotnických autorit hrozí, že bez dodatečné pomoci počet nakažených ebolou v Sierra Leone a Liberii v lednu příštího roku stoupne na 1,4 milionu lidí. Nyní rizikové země hlásí 6,5 tisíce nakažených (téměř 3 100 lidí zemřelo), některé studie však varují, že do listopadu se počet infikovaných může vyšplhat i přes 20 tisíc.

Co způsobuje virus ebola