Opozici se nelíbí novela občanského zákoníku. Ilustrační foto

Opozici se nelíbí novela občanského zákoníku. Ilustrační foto | foto: ČTK

Občanský zákoník je šikana, zlobila se opozice. Zákon prošel prvním kolem

  • 131
Zákonodárci poslali do druhého čtení novelu občanského zákoníku. Pokud se majitelé bytů s lidmi nedohodnou od ledna příštího roku na výši nájemného, rozhodoval by o činži soud. Novela také upravuje celou řadu pravidel v oblasti bydlení. Nájemce například bude muset nahlašovat návštěvy a počet osob v bytě.

Soud by o nájmech rozhodoval podle výše nájemného v obvyklém místě a čase. Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na vypracování cenových map, které by měly být vodítkem pro soudy.

Letos končí regulace nájemného ve většině měst v ČR. Spory o nájemné hrozí v 400 tisíc bytech. Ve většině krajských měst a velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Šikanujete lidi, rozčiloval se Křeček

Opozice proti přijetí novely ostře vystupuje. Nevadí jí jen projednávání ve zkráceném čase, kritizují především údajnou nesmyslnost některých opatření a jejich vágnost.

Cílem zákona je podle předkladatelů posílit smluvní volnost majitelů bytů při nakládání s jejich majetkem a současně zachovat práva nájemců. Opozice to označuje naopak za zásah do jejich práv a za šikanu.

Novela například rozšiřuje ohlašovací povinnosti nájemníků. Pronajímatel bude mít například právo požadovat, aby žil v bytě počet osob přiměřený velikosti bytu, nebo právo vyhradit si souhlas s přijetím další osoby. Druhý případ označuje opozice za protiústavní.

"Všichni nájemci v ČR by museli nově svým pronajímatelům oznámit, s kým žijí v bytě. Tohle bylo naposledy za heydrichiády. Proč takhle šikanujete lidi, k čemu to je?" ptal se v rozpravě poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Dědic získá ořezanou nájemní smlouvu

Předloha také omezí přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka. Nájem převedený na dědice se omezí na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení. Netýká se to ale osob starších 75 let a těch, kterým ještě nebylo 18.

Návrh postoupil do druhého čtení a byl přikázán k projednání výborům. Novelou se bude zabývat výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj a ústavně-právní výbor. Poslanci prosadili, aby se zákon projednal ve zkrácené lhůtě 30 dnů.