Obec Prameny

Obec Prameny | foto: Martin Stolař, MAFRA

Obce by si půjčily, nemají ale kde

  • 4
Obcím letos přiteče do pokladen o pětinu méně peněz z daní než loni a příští rok to nebude o nic lepší. Malé obce kvůli tomu možná nebudou moci zalátat silnice, postavit novou kanalizaci či opravit školu – banky jim nepůjčí peníze a bez nich jim zase nepošle příspěvek Evropská unie.

Ještě před rokem šlo získat kontokorent na obecní účet, dnes už obcím banka bezúčelově nepůjčí.

Pokud obec nemůže ručit komerční nemovitostí nebo atraktivními pozemky, nemůže myslet ani na úvěr. "Těsně před krizí nám banka půjčila proti zastavení kulturáku třináct milionů. Teď už by takové obci jako my nepůjčili," soudí Martin Kodys, starosta Třeštic, páté nejzadluženější obce v republice.

Starosta vysvětlil, že vysoké zadlužení jeho vesnice je krátkodobé, protože čekala na proplacení již přiklepnutých dotací na cesty, opravu obecního úřadu a hasičárny.

Obce v dluzích

7 obcí s nejvyšším podílem dluhů k jejich majetku

1. Podbořany u Ronova 58,55 %, okres Chrudim,    261 obyvatel

2. Dobrná                         55,40 %, okres Děčín,       445 obyvatel

3. Prameny                       52,43 %, okres Cheb,        145 obyvatel

4. Nebanice                     49,94 %, okres Cheb,         308 obyvatel

5. Třeštice                       45,79 %, okres Jihlava,       116 obyvatel

6. Lukavec                       41,82 %, okres Litoměřice, 342 obyvatel

7. Měňany                        41,52 %, okres Beroun,      274 obyvatel

Pozn.: údaje k 31. 12. 2008
Pramen: Creditinfo Czech Republic

Na černé listině

Podobné investice je třeba vždy zaplatit předem, což se bez úvěru neobejde. Pokud pak peníze nedorazí včas, ocitne se obec na seznamu zadlužených obcí, které každoročně sestavuje ministerstvo financí.

Takto se v seznamu objevily Vilantice či Květná, půjčky na zdařené, byť poměrně vysoké investice se daří splácet i podle starostů vesnic Rybnice a Bělá.

Být na ministerském indexu tedy automaticky neznamená, že je obec v kritickém stavu. Zhruba čtvrtina z 25 obcí (údaj z konce roku 2008) se na něm objeví jen na chvíli.

Někde však při zvelebování obce přecenily své síly a se zadlužením se potýkají léta (Humburky, Dobrná, Měňany). V Nebanicích a v Pohledu zase nedodrželi podmínky dotace a musí je vracet. Ne do všech obcí ze seznamu se podařilo MF DNES dovolat.

Jsou však i obce, kde úvěr znamená problém. Notoricky známá je Bublava na Sokolovsku, která si půjčila na megalomanský projekt akvaparku, či obec Prameny, která se zaručila za výstavbu stáčírny minerálky.

Obecní rozpočty spadají do veřejných financí, proto ministerstvo financí hlídá, aby se místní zastupitelé příliš nezadlužovali a nepoškodili tím pověst Česka u zahraničních investorů. Sídla, která překročí předepsané parametry (poměr zadlužení k majetku a schopnost splácet – viz tabulka), žádá ministerstvo dopisem o vysvětlení.

Dluhy obcí však zatím Česko netíží, ke konci roku 2008 si napůjčovaly přibližně 80 miliard korun a zvládají je splácet.

"Obce se chovaly zodpovědně, na spolufinancování projektů z EU ale nenašetří a budou si muset půjčit," říká Jan Zikl, ředitel pro financování územních rozpočtů z ministerstva financí. Reálně hrozí, že se řady vysoce zadlužených sídel rozšíří.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jehož stranu podporuje řada starostů, chce malým sídlům do deseti tisíc obyvatel poslat ze státního rozpočtu na rok 2010, který dnes poslanci projednávají, zhruba dvě miliardy korun. "Vzali bychom to z několika ministerstev, v částkách, které nejsou likvidační. O to méně si budou obce muset půjčit," vysvětluje Kalousek.

Obec podle zákona zkrachovat nemůže, nanejvýš dojde k exekuci jejího majetku a obec dál splácí a živoří. Svaz měst a obcí spolu s ministerstvem financí diskutují, jak institut bankrotu zavést.