Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obce zvýšily daň z nemovitostí. Lidé musí na komfort přispět, tvrdí

  • 234
Pětačtyřicet obcí od nového roku zvýšilo svým občanům daně z domů a pozemků. Chtějí dopřát lidem lepší služby i větší pohodlí, shánějí peníze na rozvoj. Zákon jim dovoluje základní sazbu až zpětinásobit. Loni zvýšily daň pouze čtyři obce, celkově požaduje vyšší než základní daň necelá desetina z 6 245 tuzemských obcí.

Nejvíc letos zvýšila daň Ostružná u Jeseníku (169 obyvatel), a to čtyřnásobně. „Máme náklady s chataři, protože máme v obci 140 chat a 80 penzionů a hotelů. K trvalému bydlení je tu jen 35 nemovitostí a doplácíme 400 tisíc korun za odpady,“ vyjmenovává starosta Ostružné Roman Roušal.

Příjmy obce by se měly zvednout o 1,2 milionu korun ročně, což umožní mimo jiné opravit a rozšířit místní cesty.

Na trojnásobek zvýšil daň třítisícový Libušín na Kladensku. „Uvažovali jsme o tom delší dobu. Město doplácelo na svozy, ale i separaci odpadu a sběrný dvůr. Občanům s trvalým pobytem v obci jsme to kompenzovali zrušením poplatku za komunální odpad,“ říká místostarostka Jindra Šmolíková.

Deset otázek o dani z nemovitosti. Čerpadlo ji zlevní, bazén neprodraží

Mirošovice (1 200 lidí) v okrese Praha-východ potřebují peníze na údržbu. „Před patnácti lety jsme neměli sítě ani pojmenované ulice. Vybudoval se tu plyn, voda, kanalizace, máme vlastní čistírnu odpadních vod, vyasfaltovali jsme rozbité silnice, postavili školu, tělocvičnu, obecní úřad. Nemůžeme pořád spoléhat na příjmy z daní a dotací, ale musíme investovat ze svého. Lidé na komfort musí přispět,“ říká starosta Tomáš Zvěřina.

Výše daně mu nepřipadá nikterak vysoká. Za průměrný rodinný dům zatím platili občané daň z nemovitých věcí 400 korun ročně, nově to bude trojnásobek.

Obce dostávají peníze od místních podnikatelů

Středočeský Petříkov potřebuje peníze na splátky kanalizace a vodovodu a na jejich rozšíření do místní části Radimovice. „Budeme to kompenzovat místním občanům příspěvkem na stočné 1 600 korun ročně,“ říká starosta Miloš Kačírek.

Od koho chce tedy petříkovská radnice získat peníze? „V katastru obce leží pivovar Velké Popovice. Výběr daně vzroste o 1,2 milionu korun, z toho 400 tisíc se vrátí prostřednictvím příspěvků lidem,“ říká Kačírek.

Dostat peníze na rozvoj obce z místních podnikatelů je oblíbená strategie. Velkou část obce Husinec zabírá vědecko-průmyslový areál Ústavu jaderného výzkumu Řež.

„Místním občanům jsme odpustili poplatky za odpady a obec si v konečném součtu polepší z jednoho milionu na dva,“ vypočítává místostarostka Husince Ivana Zrzavá. Peníze podle ní obec neutratí za běžné výdaje, ale vloží je do fondu rozvoje a bude z nich financovat chodníky, křižovatky či školku.

Zřejmě největší nevoli vzbudilo letošní zdvojnásobení daní z nemovitostí v Mladé Boleslavi (více čtěte zde). Ta dosud vybírala 81 milionů korun ročně, z nichž Škoda Auto přispívala 44 miliony. Teď se částka zdvojnásobí. Firma proto zvažuje, že omezí lokální sponzoring. Město chce podle primátora Raduana Nwelatiho nové peníze investovat do sociální oblasti a škol.

Sociální problémy chce řešit zdvojnásobením daně východočeský Broumov. Na svém území zakázal hrací automaty a teď se brání podnikání s chudobou - do města se totiž stěhují problematické skupiny obyvatel. „Vykupujeme nemovitosti v problematických lokalitách a snažíme se je bourat,“ říká starosta Jaroslav Bitnar. Město získá pět milionů navíc, peníze chce použít i na údržbu majetku.