Obchod s elektřinou láká

Obchodovat se dá už téměř se vším. A za čtyři měsíce, tedy v lednu, přibude i elektřina. "Licenci na obchodování s elektřinou už získalo 15 společností," uvedl předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta. Novopečení obchodníci budou mít podle zákona možnost nabízet dodávky proudu zatím jen největším spotřebitelům, mezi něž patří například České dráhy, dopravní podniky či chemičky. Celkově však spotřebují třetinu veškeré elektřiny v zemi.

Postupně se pak bude okruh potenciálních zákazníků rozšiřovat. V roce 2006 už mezi nimi budou i domácnosti. K firmám, které licenci na obchod s proudem získaly, patří jak velké společnosti, tak řada menších podnikatelů.

"Vidím to jako příležitost. Dosud byl na trhu s elektřinou monopol a ten končí," říká jednatel milevské společnosti Vetos Václav Málek, který už v minulých letech obchodoval s propan-butanem.

Nyní se chce spolu se zahraničním partnerem vrhnout právě na proud. "Na zákazníky se musí něco vymyslet, samozřejmě jde o lepší služby a lepší cenu," říká Málek o svých záměrech.

Další firmou, která dostala licenci, je brněnská Magma Energy. Ta má mezi předměty své činnosti nejen obchod, ale i informační a zpravodajské služby. "To je vedlejší. To hlavní, co chceme, je obchodování s elektřinou. Proto jsme vznikli," řekla Lenka Tesaříková z Magmy.  "S konečnými zákazníky, které chceme získat, již jednáme. Máme zahraničního partnera a samozřejmě chceme dělat všechno včetně dovozu a vývozu," dodala.

Oslovit velké zákazníky se chystá i pražská firma Sense Progress, jejímž záměrem je nabídnout jak lepší ceny, tak doplňkové služby. "Nabídneme s proudem i prověření nebo instalaci měřicích zařízení, tedy vlastně to, co děláme nyní," uvedl Jan Truchlý, jenž má elektřinu ve firmě na starosti.

Do obchodů s proudem se chystá podle seznamu regulátora pustit i společnost Enetra bývalého obchodního ředitele ČEZ. Požádáno má i podnikatel Štěpán Rajdus z Orlové, jehož předmětem činnosti je nyní obchod a řeznictví.

Zamíchat kartami na trhu s elektřinou by měly především velké firmy s licencí, jako je Czechpol Energy, regionální distributoři proudu či sám dominantní výrobce ČEZ. "Chceme být konkurenceschopní, takže počítáme jak s dovozy elektřiny, tak jsme připraveni jednat o nákupech od ČEZ," říká Richard Kučík z Czechpolu, který obchoduje s proudem především v zahraničí.

O své strategii naopak nechce hovořit brněnská Alta, jejíž obchody se strojírenskými výrobky se soustřeďují především na Pobaltí a podílí se i na dobývání pohledávek státu v Rusku. "Zatím nejsou jasné podmínky na trhu, takže no comment," uvedl šéf Alty Vladimír Plašil.

Sdružení velkých spotřebitelů energií očekává, že obchodníci přispějí ke stlačení cen, ale hlavně ke zlepšení služeb. "My doporučujeme svým členům, aby využili služeb těch velkých, kteří mají více zákazníků. Ti pak mohou být levnější, ale i spolehlivější," soudí tajemník sdružení Luděk Piskač.