Škoda, ČEZ i Zemanův kanál. České firmy podepsaly s Číňany 30 dohod

  • 359
Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloše Zeman.

Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding.

Fotogalerie

„Politici mají podnikatelům otevřít dveře. Ten podnikatel, který otevřenými dveřmi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali. Vstoupit musíte sami. Děkuji všem, kdo dokázali vstoupit, což dokážou právě připravené a dohodnuté smlouvy,“ řekl před podpisem dohod Zeman. Na Žofíně se podle něj sešlo 30 nejúspěšnějších čínských a stejný počet nejúspěšnějších českých podnikatelů.

Zeman také zopakoval, že objem čínských investic v Česku dosáhne letos 95 miliard korun. Uvedl, že i politici mají své sny a tím jeho je vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Vítá proto předběžný zájem čínských firem na spolupráci na tomto projektu.

Další dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu.

Podepsána byla mimo jiné dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group. Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh.

Podnikatel Petr Kellner na ekonomickém fóru na Žofíně, kam zavítal i prezident...

Fóra se zúčastnil i nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož Home Credit patří na čínském trhu mezi největší poskytovatele spotřebních úvěrů. Loni zvýšil v Číně objem obchodů o 80 procent na 18,74 miliardy juanů (asi 70 miliard Kč). Letos jej chce zdvojnásobit na 36,2 miliardy juanů.

Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.

Státní čínská společnost Sinohydro podepsala dohodu s firmou Doe Europe, která v Hodoníně plánuje vybudovat obří překladiště a logistické centrum. Spolupráce byla stvrzena i v letectví - rámcovou dohodu uzavřely China Eastern Airlines, která plánuje spustit linku mezi Prahou a Šanghají, a Český Aeroholding.

Akcionáři J&T Finance Group podepsali dohodu o strategické spolupráci s čínskou CEFC. Uzavřeny byly také smlouvy o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden v Praze či o zřízení česko-čínského pavilonu.

Jedním z posledních podepsaných dokumentů byla strategická dohoda mezi CEFC a společností Železiarne Podbrezová, která je majitelem strojírenské společnosti Žďas. Dohodu podepsal slovenský podnikatel Vladimír Soták, kterému skupina firem Železiarne Podbrezová patří.

Automobilka v Číně investuje celkem 60 miliard korun. Půjde o dohodu mezi Škodou Auto a automobilkou SAIC Motor Corporation, v které se škodovky už vyrábí (více čtěte zde).

Zpomalení jako nový normál

Čínský prezident Si v projevu uvedl, že spolupráce s Českem je podle něj stále pevnější. „Obě země jsou ochotny prohloubit mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy,“ popsal prezident jeden ze společných zájmů Česka a Číny. Skupina 16+1, kterou tyto země s Čínou tvoří, bude hledat další možnosti rozvoje, dodal.

Část jeho projevu byla zaměřena na čínské hospodářství. Prezident řekl, že ekonomika jeho země vstoupila do „stavu nového normálu, který se vyznačuje přechodem z vysokého tempa růstu na střední“. Čína ale podle Si Ťin-pchinga stále představuje „důležitý pohon“ pro globální ekonomiku.

Dále uvedl, že Čína prochází „velkým obrozením čínského národa“. Tento „čínský sen“ prý zahrnuje dva cíle - do roku 2020 proti roku 2010 zdvojnásobit HDP a příjem venkovského obyvatelstva, a do poloviny století dokončit proměnu na „moderní demokratickou socialistickou zemi“.

Si Ťin-pching označil Čínu za „největší rozvojovou zemi světa“. Do pěti let je v plánu zvýšení kvality čínských výrobků, s dalšími kroky počítá právě schválená třináctiletka, dodal prezident.

,