Obchodní rejstřík bude rychlejší

  • 19
Zápis do obchodního rejstříku během několika dnů bez asistence právníka a přes internet. Jen ve snu? Čeští podnikatelé by se toho mohli dočkat do dvou let. Reforma obchodních rejstříků pokračuje i po odchodu bývalého ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, který ji zahájil.

Návrh nového zákona, který by měl podnikatelům značně usnadnit, a hlavně urychlit vyřízení registrace firem, se právě nyní proměňuje v paragrafy. "Ještě letos by jej mohla mít na stole vláda. Pokud by pak prošel parlamentem, mohl by začít platit v lednu 2005," řekl náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král.

Do zrodu nového zákona může hodně promluvit ten, kdo dosedne do ministerského křesla po Rychetském. Pokud by například nový ministr přišel z řad soudců, osud nového zákona by byl nejistý. Nejvíce odpůrců má totiž mezi soudci, kteří si myslí, že měnit dnešní systém fungování obchodních rejstříků na krajských soudech není nutné.

Nový zákon by vedení rejstříků sebral soudům a pověřil jimi úřad. Na zápis, na který se ještě dnes čeká měsíce, by měl maximálně dva týdny. Procedura by se zjednodušila také zavedením formulářů.

Stát chystá zrychlení registrace nových firem
Až hromadný křik pobouřených zahraničních firem přiměl státní úředníky, aby se začali seriózně zabývat obchodním rejstříkem. Ten je totiž řadu let noční můrou pro podnikatele, a ne rychlou a efektivní službou pro veřejnost.

V Praze ještě před pár lety mohli podnikatelé na zápis čekat i rok. Rychlost rejstříkových soudců je sice podstatně vyšší, ale představy podnikatelů stále nesplňuje.

Například je zcela běžné, že když chce zahraniční firma v Česku mít pobočku, raději si od právní kanceláře koupí už zapsanou společnost, i když takzvaně spící. Je to lepší než procházet martyriem registrování nové firmy u soudu.

"Zatím nemůžeme říci, že bychom byli spokojeni. Obchodní rejstříky nepřestaly být brzdou. Zápisy trvají moc dlouho, stále jde o měsíce, a přitom v jiných zemích na to stačí týdny, někdy i dny," říká Robert Pelikán z advokátní kanceláře Císař, Česka, Smutný a spol.

Ministerstvo spravedlnosti proto nyní dokončuje návrh zákona, který má za cíl registraci firem urychlit a zjednodušit. Podle nové úpravy by zápis do rejstříku měl trvat jen dny a podnikatel by na něj neměl čekat déle než dva týdny. To by nařizoval zákon.

Největší úsporu času má přinést to, že by se návrhy podávaly vyplněním formuláře. Ten, kdo si chce dnes sám vyřídit zápis do rejstříku, totiž musí nejdříve nastudovat zákon. Potom pochopit, co vše k založení firmy potřebuje. U soudu ho čekají další požadavky.

Budoucnost by měla být mnohem snazší. "Budou formuláře na všechny druhy zápisů srozumitelné pro laiky a dáme je k dispozici na internet. Ubudou tak případy, kdy podání je neúplné a je nutné je doplňovat. Zpracování bude kratší. Do budoucna počítáme i s tím, že by šlo podávat návrhy přímo přes internet," říká náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král.

Základem reformy je to, co hlásil před svým odchodem ze Špidlovy vlády Rychetský: sebereme obchodní rejstříky soudcům. Registraci by nově dělal rejstříkový úřad. A kromě úlevy podnikatelům mají změny přinést i úsporu státu. "Soudců se 70tisícovým měsíčním platem je na to škoda. Ve většině případů jde o rutinní práci, až když dojde ke kolizi, věc by šla k soudu," dodává Král.

Předpokládá, že nový systém by státu ročně ušetřil 23 milionů korun. Pro firmy je dnes zápis do rejstříku nejen časově náročný, ale i drahý. Často si totiž na zprostředkování najímají právníky, kteří jim věci u soudu zařídí.

"Na samotný zápis zvlášť umalých podnikatelů by přitom nemělo být potřeba právníka. Současný systém je komplikovaný a někdy mají problémy předložit vše správně i advokátní kanceláře. Praxe je odlišná u různých soudů, i v rámci nich jednotliví soudci vedou někdy řízení různě," upozorňuje Pelikán. Sám je však zastáncem soukromých registrátorů. Nevěří, že úředníci, kteří jen přejdou na nový úřad z dnešních soudů, budou motivováni k rychlejší práci.

Připravovaný zákon počítá s tím, že rejstříkový úřad vznikne z pracovišť a zaměstnanců dnešních rejstříkových soudů. Ty by však na rozdíl ode dneška měly být propojeny. Zápis by mohl podnikatel provést kdekoliv v republice. Nyní smí o zápis žádat jen v kraji, kde firma sídlí.

Celkem by měl mít nový úřad 260 zaměstnanců. Poukazuje na to, že i katastrální úřady mají zákonem stanoveny lhůty a jejich zaměstnanci je běžně překračují. Privatizaci rejstříků se pokoušely po vzoru Francie prosadit Evropsko-české fórum společně s Komisí pro cenné papíry.

Návrh však neprošel ve sněmovně a po loňských volbách už se do parlamentu nevrátil. "Že situace je neúnosná, potvrdil ještě loni nález Ústavního soudu, který zjistil, že rejstříkový soud v Hradci Králové nebyl schopen zapsat novou firmu do registru po dobu dvou let," upozorňuje ve svém stanovisku Evropsko-české fórum.