Vladimir Putin se svým poradcem a hlavním ideologem Kremlu Vladislavem Surkovem.

Vladimir Putin se svým poradcem a hlavním ideologem Kremlu Vladislavem Surkovem. | foto: AP

Obchodní válka s Ruskem by Čechům zdražila zboží z dovozu i plyn

  • 144
Pokud by vzájemná nevraživost mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině přerostla v obchodní válku, mohlo by se Česko v horším případě ocitnout znovu v recesi. Dražší plyn by se dovážel z Norska a peněženky Čechů by se kvůli krizi zavřely. Ukázala to analýza Raiffeisebnbank. Banka však počítá s uklidněním situace.

V případě, že bude nepřátelství kvůli ruské intervenci na Ukrajině gradovat, mohly by nastat dva scénáře, předpokládá banka. Do analýzy přitom nezahrnula dopady případného vojenského konfliktu nebo obsazení dalších částí Ukrajiny.

Mírnější scénář počítá s kapitálovými restrikcemi. Zahraniční firmy by odcházely z rizikového Ruska, kterému by klesl rating a Moskva by se odlivu kapitálu snažila zabránit. Česko by v tom případě pocítilo dopady restrikcí nepřímo, přes pokles poptávky po tuzemském zboží. Mezi významné investory v Rusku totiž patří Německo, od něhož se odvíjí i nálada v tuzemské ekonomice.

Horší časy by zažívaly hlavně firmy z autoprůmyslu, elektrotechniky, energetiky a finanční instituce v Rusku. V Česku by růst HDP zpomalil ke dvěma procentům v letošním i příštím roce. Eurozóna by méně vyvážela a investovala a Londýnské City by ucítilo odliv ruského kapitálu.

Dopad by pocítily i finanční trhy. Investoři by se více orientovali na zlato a další bezpečné aktiva. Kvůli nízké spotřebě Čechů by vydržely nízké úroky v bankách. Rusko by bylo odříznuté od globálních finančních trhů.

Dražší plyn z Norska i zboží z dovozu

Drastičtější scénář "hospodářské sankce" předpokládá, že by částečně zamrzl obchod s ropou a plynem. Na rozdíl od prvního scénáře by Česko pocítilo přímé dopady sankcí v řadě odvětví včetně autoprůmyslu, energetiky nebo finančního sektoru a ekonomika by se mohla vrátit do recese nebo by balancovala na jejím prahu. HDP by ze svého výkonu škrtlo dva procentní body.

Zhruba 70 procent tuzemské spotřeby plynu se pokrývá z ruských dodávek, které by se musely nahradit surovinou z Norska. Plyn by však zřejmě podražil a spotřeba tuzemských domácností, kterou srazila několikaletá dluhová krize v EU, by dostala další nepříjemnou ránu.

K tomu by ještě víc oslabila koruna a Česká národní banka by zřejmě prodloužila dobu, po kterou má trvat efekt měnové intervence až na konec roku 2015. Slabá koruna, která prodražuje zboží z dovozu, by tak vydržela téměř o rok déle.

Analýza Raiffeisenbank však počítá s postupným uklidněním situace. Ekonomiky USA, Evropy i ČR podle banky budou pokračovat v oživení.

Raiffeisenbank dopady rusko-ukrajinského konfliktu pocítila například tím, že obyvatelé Ukrajiny koncem února začali ve velkém vybírat peníze z jejích bankomatů v této zemi. (více o výběrech z bankomatů čtěte zde)