Obchodování s akciemi IPB bylo zakázáno

- Komise pro cenné papíry s okamžitou platností zastavila veškeré obchody s akciemi Investiční a Poštovní banky. Očekává se, že mimo burzu budou několik dní. Toto opatření přišlo poté, co za dopoledne akcie IPB oslabily o více než 20 procent. Jako hlavní důvod svého rozhodnutí komise uvedla probíhající jednání vlastníka banky, Nomury, s ministerstvem financí. Komise se obává úniku důvěrných informací, které by na burze způsobily velké hospodářské ztráty.

Komise pro cenné papíry zdůvodňuje zahájení správního řízení:

"Důvodem pro zahájení správního řízení je hrozba vzniku velkých hospodářských ztrát, ke kterým může dojít uskutečněním operací s akciemi IPB za využití nepřesných nebo důvěrných informací týkajících se průběhu a výsledků jednání společnosti Nomura se zástupci Ministerstva financí ČR a České národní banky."

Komise současně zahájila z vlastního podnětu správní řízení, ve kterém uložila předběžné opatření k pozastavení obchodování.

Nejprve přišlo omezení
Burza nejprve dopoledne omezila obchodování s akciemi IPB, protože oslabily o více než 20 procent. Poslední obchod se uskutečnil na hodnotě 56 korun, ještě v úterý se přitom akcie obchodovaly za 79 korun. Burza stanovila cenové pásmo pro pohyb akcií v rozmezí 55,22 až 59,37 korun.

Mluvčí burzy Anna Kovaříková ve čtvrtek dopoledne uvedla, že "obchodování nebylo zastaveno, s akciemi IPB se nadále obchoduje." Burza do obchodování zasáhla ve třičtvrtě na dvanáct.

Vláda: Za vklady klientů IPB ručíme
Masové výběry vkladů z Investiční a Poštovní banky jsou podle vlády a České národní banky zbytečné. "Jsou rozpracované scénáře stabilizace banky a všechny počítají s tím, že vklady nebudou ohrožené a banka zůstane v plném provozu. Není proto důvod k vybírání vkladů," řekl ve středu po jednání kabinetu ministr financí Pavel Mertlík.

Bezpečnost vkladů garantoval svým prohlášením i guvernér ČNB Josef Tošovský a premiér Miloš Zeman. Akcionáři IPB nechtějí banku kapitálově posílit. Ta přitom očekává ztrátu zhruba 20 miliard korun a bez pomoci státu by jí hrozilo odnětí licence.

Nápor klientů na některých pobočkách pokračoval i ve středu. Až na výjimky, kdy klienti museli čekat na přivezení hotovosti do pobočky, vyplácela banka bez problémů. "Protože došly peníze, museli jsme asi hodinu čekat, než je přivezou," řekl klient z pražské pobočky na Senovážném náměstí.

Generální ředitel IPB Jan Klacek uvedl, že v řadě poboček je cítit jisté uklidnění a odbavování klientů je poměrně rychlé.

Vysoce důvěryhodné zdroje blízké vládě uvedly, že od začátku týdne z banky odteklo zhruba 10 miliard korun.

Způsob, jakým chce vláda banku stabilizovat, zatím Mertlík neupřesnil. "IPB je soukromou institucí a její osud je v rukou vlastníků. Možná je i dohoda s nimi a variant je celá řada," řekl. Zdůraznil však, že ať bude "technické řešení" jakékoliv, pro klienty to bude znamenat jistotu jejich vkladů. Zeman dodal, že vláda však v žádném případě nebude pomáhat akcionářům banky. Hlavním akcionářem je japonská Nomura.

Ministr financí Pavel Mertlík k účasti státu na řešení potíží IPB uvedl, že vždy platí: "Ten kdo dává veřejné prostředky, musí mít nad nimi plnou kontrolu." Tím prakticky potvrdil informace, že stát nehodlá poskytnout bance finanční pomoc dříve, než nad ní převezme kontrolu od současných akcionářů.

Důvěryhodný zdroj blízký vládě uvedl, že rozhodnutí o stabilizaci IPB má padnout před zveřejněním výsledků auditu banky, tedy nejpozději do konce příštího týdne. Zdroj potvrdil, že nejprve by mělo dojít k dočasnému znárodnění banky a následnému prodeji strategickému partnerovi.

Prozatím se jedná s tandemem UniCredito a Allianz na jedné straně a Československou obchodní bankou na straně druhé.

Ke znárodnění může dojít tak, že například Konsolidační banka převezme od současných akcionářů jejich akcie, nebo akcionáři prodají Konsolidační bance aktiva a pasiva banky. To znamená, že Konsolidační banka by koupila prakticky jen závazky a pohledávky banky, tedy klienty s jejich vklady, pobočky, úvěry, akciové podíly a akcionářům by zůstaly bezcenné akcie. Na provozu banky by se v obou případech z pohledu klientů nic nezměnilo.

S ohledem na rozsah ztrát a náklady, které vláda bude muset na stabilizaci banky vynaložit, je podle zdroje jejím požadavkem, aby se jedna či druhá varianta uskutečnila za symbolickou korunu. Mertlík ve středu zdůraznil, že na požadavek Nomury, která za svůj akciový podíl požaduje 3 miliardy korun, v žádném případě nepřistoupí.

Pokud akcionáři nepřistoupí na dohodu s vládou, může stát dostat banku pod kontrolu zavedením nucené správy. I při zavedení nucené správy však platí prohlášení, že provoz banky zůstane zachován a vklady budou v bezpečí.

Vláda podle zdroje posuzuje varianty s ohledem na rychlost jejich proveditelnosti, právní průchodnost a požadavky potenciálních investorů.

Nomura drží 46 procent akcií, ale její zástupce Randall Dillard uvedl, že je schopna státu zajistit majoritní balík 51 procent akcií.

Většina zbývajících akcií je pod kontrolou firem ovládaných bankou a jejím současným managementem.