Obchody nabízející prošlé jídlo mají stále více zákazníků. Řada lidí totiž potřebuje při nákupu ušetřit. (Ilustrační snímek)

Obchody nabízející prošlé jídlo mají stále více zákazníků. Řada lidí totiž potřebuje při nákupu ušetřit. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Obchody s prošlým jídlem jsou plné lidí, kupují i rok staré sušenky

  • 1190
Možnost ušetřit. To je zaklínadlo, které nyní masivně táhne zákazníky do obchodů, které oficiálně prodávají prošlé potraviny a potraviny s kratší záruční dobou. Lidé tu nakupují jídlo, jemuž vypršela záruční doba teprve nedávno, v regálech lze ale najít i téměř dva roky prošlý čaj či rok přesluhující sušenky.

Ve středu dopoledne je v nenápadném obchodě na olomouckém Dolním náměstí plno. "Lidi hodně berou hlavně zboží, které je prošlé jen těsně. Největší zájem je o uzeniny a sýry. Zrovna ty ale smíme prodávat jen předtím, než projdou. Jsou určeny pro rychlou spotřebu a zákazníci na ně chodí opravdu dost," vysvětlila prodavačka z olomouckých Euro potravin.

Její slova potvrzuje také prodavačka z obdobně zaměřeného Maxi marketu na Denisově třídě Hana Andlová. "Kromě uzenin a mléčných výrobků je tu velký zájem i o spotřební zboží. Například o šampony," nastínila Andlová.

DATUM POUŽITELNOSTI
Uvádí se slovy "Spotřebujte do..."  a používá se u rychle se kazících potravin (mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež....). Po této době jsou výrobky považovány za zdravotně závadné a obchodník je nesmí v žádném případě uvádět do oběhu.

DATUM MINIMÁLNÍ TRVANLIVOSTI
Uvádí se slovy "Minimální trvanlivost do..."  a používá se u potravin, které se rychle nekazí (konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny...). Po ukončení data výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Prodejce je může prodávat, ale pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud je označí jako prošlé a nabízí je odděleně od ostatního zboží.

Zdroj: SZPI

Lidi lákají opravdu různé slevy. "Nakupuji tady jogurty, které rychle sníme, občas paštiku. A pak sušenky nebo třeba zavařenou či mraženou zeleninu. Třeba tahle je výborná a myslím, že pokud není víckrát rozmrazovaná, nemělo by se jí nic stát," popisuje svůj nákup jedna ze zákaznic.

Dva roky prošlý čaj

Právě mražená zelenina je podle cedule zlevněna z padesáti devíti korun na jedenáct devadesát. Ovšem zjistit, o kolik je vlastně cena po uplynutí minimální trvanlivosti nižší, není u všech výrobků snadné. Někde je sice ta původní přeškrtnuta, jinde však lze najít jen cenu současnou. Podle vedoucí Maxi marketu totiž přijímají zboží ze skladů do obchodu již naceněné.

Zatímco dobu minimální trvanlivosti inspekce u potravin kontroluje, doba prodeje prošlého zboží kromě výjimek podle zaměstnanců Euro potravin i Maxi marketu zákonem omezena není.

"Některé zboží se tak může prodávat až dva roky," vysvětluje Rouřická. Například čaj Saga s dobou minimální trvanlivosti do půli roku 2010 nebo rok prošlé sušenky jsou tedy v regálech stále.