ON-LINE DUEL: Ladislav Tajovský, ekonom a pedagog VŠE v Praze vs. Jiří Trnka,

ON-LINE DUEL: Ladislav Tajovský, ekonom a pedagog VŠE v Praze vs. Jiří Trnka, šéf kampaně Biopaliva frčí a výkonný ředitel CZ Biom | foto: iDNES.cz

DUEL: Experti se přeli o smysl podpory biopaliv

  • 134
Biopaliva dráždí. Zastánci jejich podpory říkají, že pomáhají zlepšit životní prostředí, zaměstnat lidi v novém oboru a tím podpořit ekonomiku. Odpůrci tyto argumenty odmítají. Podpora biopaliv naopak podle nich přírodě i ekonomice škodí. Na otázky kolem biopaliv odpovídali experti z obou stran.

Na straně zastánců podpory biopaliv stál vedoucí kampaně "Biopaliva frčí" Jiří Trnka z Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom), na straně odpůrců podpory ekonom Ladislav Tajovský z VŠE v Praze.

"Experiment s biopalivy je ukázkovým případem sociálního inženýrství spojeného se silným vlivem lobbistických skupin z oblasti agroprůmyslu. Stejně jako jiné podobné výstřelky povede k čisté ztrátě a ve svém souhrnu ke zhoršení životního prostředí na jedné a zhoršení životní úrovně na druhé straně," říká Tajovský. "To vše, aniž by byl kdokoliv jakkoliv potrestán či sankcionován," dodává.

Duel k biopalivům

Na vše k (ne)podpoře biopaliv odpovídali Ladislav Tajovský a Jiří Trnka, jejich odpovědi čtěte zde

Trnka s takovýmto pohledem nesouhlasí. Biopaliva podle něj například pomáhají zachraňovat ohrožené průmyslové sektory. "Jen v České republice zaměstnávají okolo deseti tisíc lidí a pomáhají zachránit tradiční odvětví, jako je cukrovarnický průmysl. Ten by jinak kvůli limitům na výrobu cukru, které byly před lety nesmyslně nastaveny, bez biopaliv pravděpodobně kompletně vyhynul," argumentuje šéf CZ Biom.

Podle něj se podpory biopaliv vyplácejí. "Daňové poplatníky stojí podpory ročně miliardu korun. Nikdo zatím nespočítal, kolik stát vydělá na daních z příjmu zemědělců, výroben biopaliv, DPH a kolik ušetří díky vytvoření pracovních míst. Podle našeho odhadu je to jedenapůlkrát více, než kolik do toho stát vložil," uvedl Trnka na otázku čtenáře.

Podle něj také neplatí argumenty odpůrců, že kvůli biopalivům roste cena potravin a zhoršuje se životní prostředí. Trnka sice přiznává, že v minulosti nebyly hranice podpory biopaliv vymezeny dobře, takže mohlo na některých místech docházet k pěstování surovin pro biopaliva na nevhodných místech (deštné pralesy). Pozdější normy však tuto praxi zakázaly a vymezily dokonce pravidla, podle nichž se mohou biopaliva využívat jen tam, kde v souhrnu všech nákladů včetně dopravy budou přínosnější než fosilní paliva.

Čtenáře také zajímalo, co to konkrétně jsou kritéria udržitelnosti výroby biopaliv. "Aby se používala pouze ta biopaliva, která chrání životní prostředí. Mezi ně patří například minimální úspora při výrobě biopaliv oproti fosilním palivům, která je dnes na hranici 35 procent a do budoucna to bude muset být až šedesát procent. Dále zákaz pěstovat plodiny pro výrobu biopaliv na ekologicky cenných půdách, jako jsou chráněná území, lesy, mokřady a jinak cenné lokality," upřesnil šéf CZ Biom. 

Diskuse o biopalivech se v posledních dnech znovu rozhořely po zprávách o tom, že Evropská unie hodlá navzdory předchozí vehementní podpoře tohoto sektoru jeho rozvoj od roku 2020 omezit. Dotace chce snížit hlavně u těch biopaliv, která pocházejí ze zemědělských plodin (více zde).