Obnos, který vám nepatří: Rychle vrátit

  • 1
Házíte výpisy ze svého bankovního účtu na dno šuplíku nebo dokonce do koše, bez toho, že byste se přesvědčili, jak jste utráceli a kolik vám kdo poslal? Pak děláte chybu. Nejenže nezjistíte, že vám například nějaké peníze, na které čekáte, nepřišly, ale nemusíte ani objevit částku, která vám vůbec nepatří. Pokud takový obnos nevrátíte a utratíte, hrozí dokonce trestní stíhání pro podvod.

V bankách připouštějí, že se podobné případy, byť nejsou časté, dějí. Karel Tejkal z tiskového oddělení Komerční banky uvedl, že například za první čtvrtletí bylo z šesti set tisíc provedených operací na Expresní lince pětapadesát reklamováno. V Bank Austria Creditanstalt zaznamenali během června devatenáct chybných plateb.

Co všechno mohou "toulající se" peníze způsobit?
Vladimíru Ježkovi odcházely po tři měsíce honoráře vinou bankovní úřednice na cizí konto. Protože se nechtěl pouštět do soudních sporů s "falešným" příjemcem, který odmítal obnos vydat, přišel tak o pět tisíc korun.

Lence Havlové se zase objevilo na účtu z ničeho nic padesát tisíc korun. Z firmy, pro kterou půl roku překládala, jí totiž smluvenou odměnu poslali dvakrát, aniž by si toho ve svém hospodaření povšimli. Po upozornění jí velmi děkovali. Jinak by museli požádat svoji banku o dohledání chybného platebního příkazu. Pokud by Lenka Havlová sumu nechtěla vrátit, nezbylo by jim, než se s ní soudit.

Lukáši Vostrému zase v bance omylem vydali cestovní šeky desetinásobné hodnoty, než za jakou zaplatil. Ten se však, na rozdíl od prvních dvou, dostal do velmi svízelné situace. Několik měsíců se musel s pomocí advokáta hájit před bankou, že není podvodník a nechtěl banku ošidit, že si prostě jen šeky při nákupu nezkontroloval.

Jak se chovat v takových případech?
Především co nejrychleji kontaktovat banku, která by měla poradit, jak obnos pohodlně a rychle dopravit ke skutečnému příjemci. Pokud udělá chybu banka, nese veškeré náklady s tím spojené ona. Jestliže se peníze dostaly jinam nedbalostí nebo přehlédnutím klienta, zaplatí za to on. Například v České spořitelně si naúčtují za čtvrt hodiny hledání chybného platebního příkazu pětasedmdesát korun.


Co s výplatou, která přijde dvakrát?
Zjistěte, zda vám skutečně patří.
Pokud ANO, nezbývá než se radovat.
Když NE:

* pokud udělal chybu zaměstnavatel
vrátit nejlépe do tří dnů poté, co zaměstnavatel požádá, pak si totiž může naúčtovat úroky z prodlení
jak? buď informovat zaměstnavatele a dát souhlas k odčerpání peněz z účtu (zdarma) nebo platebním příkazem s poznámkou, že jde o vrácenou výplatu (poplatek za platební příkaz)

* pokud je na vině banka - může si do tří měsíců stáhnout platbu bez souhlasu klienta, s tím, že ho o tom informuje

Tomu, kdo částku nechce vrátit, hrozí obvinění z podvodu.
Tomu , kdo ji utratí, a není jí tedy schopen vrátit včas, může naúčtovat zaměstnavatel úroky z prodlení.