Obrazem: Francouzi vyšli do ulic, nevoní jim řešení krize

  • 22
Francouzi letos už podruhé stávkovali. Nelíbí se jim propouštění v továrnách a to, jak vláda bojuje s krizí. Podle odhadů do ulic velkých měst vyšlo až 1,6 milionu lidí. Demonstrace provázely stávku v dopravě a v řadě státních institucí a firem.

Proti celonárodním protestům z 29. ledna bylo dnes v ulicích více demonstrantů, ale méně lidí se zúčastnilo samotné stávky. V lednu se do manifestací zapojilo přes milion lidí a stávkovalo asi 23 procent státních zaměstnanců, kterých je celkem pět milionů.

Dnes jich podle odpoledních údajů stávkovalo sotva 19,5 procenta. K většímu počtu lidí v ulicích, podle odborů o 20 až 25 procent více než v lednu, mohlo přispět příjemné jarní počasí.

Francii ochromily stávky.

Podle pozorovatelů se neočekává, že by vláda, která po lednových protestech neustoupila s odůvodněním, že stávkující i demonstranti byli v menšině proti zbytku společnosti, to učinila nyní, kdy se ukazuje, že tlak ulice ztrácí na síle. Ekonomové se shodují, že při propadání státního rozpočtu do gigantických dluhů si vláda nemůže dovolit jakkoli slevit z řady úsporných opatření, která levicové odbory kritizují.

Odbory hlavně chtějí Sarkozyho přinutit, aby zmírnil bolestivá úsporná opatření vlády, která vedou ke snižování počtu pracovních míst ve státním sektoru. Zároveň po něm chtějí daňová opatření, která by oživila spotřebu domácností.

Řadovým zaměstnancům také připadá, že vláda straní spíše bohatým - Sarkozy v těchto dnech odmítl zrušit například strop pro zdaňování vysokých příjmů, který dosahuje v současnosti 50 procent. Obecně se Francouzům také nelíbí, že vláda slíbila desítky miliard eur na záchranu bank, které jsou podle nich odpovědné za nynější krizi.

Francii ochromily stávky.

Nejcitelnější dopady měla stávka v železniční dopravě, kde byla zajištěna zhruba polovina spojů. Mezinárodní provoz rychlovlaků TGV byl částečně omezen, ale jen ve směrech do Švýcarska a Itálie.

Proti očekávání byl ráno prakticky plynulý provoz pařížského metra, autobusů a tramvají. Stávky se zúčastnilo jen 12 procent zaměstnanců hromadné dopravy proti 25 procentům v lednu.

Podle sdělení Českých drah nemá ČR s Francií v osobní dopravě žádné přímé vlakové spojení. Protesty významně neovlivní ani nákladní dopravu mezi oběma státy, uvedla dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo.

Francii ochromily stávky.

Postižena byla ve Francii i letecká doprava; na jižním pařížském letišti Orly bylo zrušeno 30 procent spojů a na severním Roissy deset procent. Na provoz pražského letiště situace ve Francii neměla vliv.

Stávka zasáhla i energetický sektor - produkce elektřiny klesla o 14 procent, což se nedotklo domácností a podniků, ale vývozu energie do sousedních zemí. Narušen byl i provoz rafinérií na jihu země. Část zaměstnanců ropného koncernu Total se zapojilo do stávky na protest proti tomu, že firma ohlásila propuštění stovek lidí, přestože za loňský rok vykázala vysoké zisky.

Stávka na francouzské železnici.

Do stávky ve Francii vstoupili také zaměstnanci některých škol, nemocnic a pošt i většiny státních institucí. Tradičně největší účast na stávce byla ve školách - na základních zastavilo vyučování 35 procent učitelů, na středních asi 25 procent.

Ve státní televizi France 3 a rozhlasové stanici Radio France stávkovala čtvrtina zaměstnanců. V pátek nevyjdou prakticky žádné tištěné noviny. Redakce ale slibují, že budou k dispozici elektronické verze na internetu, a to zdarma.

,