Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Ilustrační foto.

Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Ilustrační foto. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Obří tendr Lesů ČR za miliardy vyhrála firma Less & Forest

  • 18
Jednoznačným vítězem obřího tendru státního podniku Lesy České republiky na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 je podle neoficiálních výsledků společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Firma podala nejlepší cenovou nabídku u asi 75 procent ze 117 soutěžených územních jednotek.

ČTK to ve čtvrtek řekl důvěryhodný zdroj z lesnického oboru a údaj potvrdil sám Mičánek. LČR údaje nekomentovaly.

Výsledky vyplývají ze středečního otevírání obálek s cenovými nabídkami. Otevírání obálek bylo veřejné a byla při něm čtena i nabídnutá cena.

Uchazeči si tak mohli prakticky ihned po přečtení poslední nabídky udělat představu o tom, jak dopadli ve srovnání s konkurencí.

O zakázky usilovalo 56 lesnických firem. Za Less & Forest podle zdroje ČTK údajně skončily se ziskem šesti až dvou jednotek firmy Progles, Wotan Forest a Uniles. Odhadovaná hodnota lesních prací zakázky činí 7,6 miliardy korun bez DPH. Částka, kterou LČR následně inkasují od svých odběratelů za prodej dřeva, by měla být rámcově o několik miliard korun vyšší.

Lesy ČR podle svého mluvčího Zbyňka Boublíka nebudou neoficiální výsledky vyplývající z cenových nabídek komentovat. "Hodnotící komise stále pracují. Lesy ČR do pěti pracovních dnů po otevření obálek zveřejní přehled nabídek včetně nabídnuté ceny," řekl Boublík.

Nereálné ceny firma odmítá

Podle Mičánka má jeho firma dobrou výchozí pozici pro získání zakázek. Odmítl přitom spekulace, že by do soutěže šel s nereálně nízkými cenami.

"Naše ceny jsou správné, jinak bychom je nedávali. Naši lidé to (nabídku do soutěže) nedělali poprvé," řekl Mičánek, jehož firma je již nyní hlavním obchodním partnerem Lesů ČR.

Mičánek dále uvedl, že se nedá čekat, že by Less & Forest dělala práce na všech, zatím teoreticky vyhraných, jednotkách. Bylo by jich 87. "Nemáme kapacitu na těžbu pěti milionů metrů krychlových dřeva. Hodláme dělat jen zakázku, kterou kvalitně zvládneme," řekl Mičánek. Poznamenal, že u takto koncipovaného tendru nelze nikdy "trefit" optimální množství zakázek.

Mičánek také připomněl, že minulé tendry neskončily uzavřením smluv přesně tak, jak dopadly cenové nabídky.

LČR již dříve uvedly, že by mohly smlouvy s vítězi začít uzavírat od poloviny listopadu. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.

,