V hlavním městě padají ceny u luxusních bytů.

V hlavním městě padají ceny u luxusních bytů. | foto: archiv firem

Obrovské rozdíly v nájmech nesetře ani deregulace

  • 128
Představte si, že soused bydlící ve stejně velkém bytě za něj platí šestkrát nižší činži. Na rozdíl od vás má totiž smlouvu s regulovaným nájmem. I takový rozdíl ve výši nájemného bude možné v Česku od příštího roku najít.

A to navzdory tomu, že řada měst využije možnosti ho už podruhé o několik desítek procent zvýšit.

Právě Beroun, kde může nastat taková situace, ale nájem od ledna nezvedne. Podle tamního místostarosty Tomáše Havla má město tak málo bytů, že se mu zdražení ani nevyplatí.

Snadná dostupnost Prahy zde ale zároveň tlačí na růst tržního nájemného, které je až o dva tisíce vyšší než v jiných podobně velkých městech. "Zhruba polovina lidí, kteří shánějí pronájem, jsou Pražané," řekla majitelka berounské realitní kanceláře Jana Kučabová.

Výrazné rozdíly ale nejsou pouze specialitou okolí Prahy. Téměř v padesáti větších městech bude od ledna rozdíl mezi regulovaným a tržním nájmem trojnásobný a vyšší.

Stále častěji ale realitní kanceláře zaznamenávají pokles tržních nájmů. Taková situace nastává třeba v Liberci nebo v Olomouci. "Splátky úvěrů na pořízení bytu se dostaly na úroveň měsíčního nájmu. Pro hodně lidí je mnohem výhodnější investovat do svého," tvrdí Dobroslava Horáková z olomoucké realitky Daren.

V hlavním městě zase padají ceny u luxusních bytů. "Co šlo dříve pronajmout třeba za třicet tisíc, stojí dnes stěží dvacet," uvedl jednatel Realitního centra Bohemia Tomáš Fanta.

Nejasná budoucnost
Podle odborníků je však obtížné další vývoj cen odhadovat. "Po skončení deregulace může i nemusí být nominální výše nájemného nižší než dnes," řekl Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle Luxe, který se zabývá sociologií bydlení, by ale rozhodně mělo růst tržní nájemné pomaleji než průměrná mzda. "V reálných penězích tak bude nájem dostupnější než dnes," dodal.

Hodně bude záležet také na chování obcí či soukromých majitelů domů. "Tam, kde mají majitelé domů regulované byty – například v centru Prahy či jiných velkých měst – je tlak na snižování tržního nájemného už dnes zcela evidentní," připomíná Lux.

Deregulace se projevuje i tam, kde tržní nájem zatím neklesá. "Pokud by se vůbec neměnily regulované ceny, tržní nájmy by rostly mnohem výrazněji," uvedl ekonom Patria Finance David Marek.

Ten už ve své dřívější analýze spočítal, že v případě okamžité deregulace by mohly tržní nájmy klesnout až o třetinu. "To by ale nastalo pouze tehdy, pokud by nedošlo k růstu žádných jiných cen," upřesnil Marek.

Takovou možnost by však s velkou pravděpodobností řada měst stejně nevyužila. Především některé pražské části už nyní plánují, jak pomohou lidem, kteří v novém roce nebudou placení vyšší činže zvládat.

Například Praha 10 vyčlenila dvacet malých bytů, do kterých se budou moci přestěhovat lidé žijící ve velkém bytě, jehož nájemné se pro ně stane neúnosným.

Devátá městská část zase plánuje, že nechá sociálně slabší občany i nadále bydlet za původní nájem. "Každá pomoc by však měla být časově omezená, aby existovala motivace k hledání vhodnějšího bydlení," upozornil Marek.

,