Od Nového roku měsíční náklady na domácnost výrazně vzrostou

Od Nového roku měsíční náklady na domácnost výrazně vzrostou | foto: Profimedia.cz

Od ledna se za bydlení bude platit víc. Jak ušetřit?

  • 55
Od Nového roku podraží elektřina, plyn, voda, zvýší se regulované nájemné i ceny nových domů a bytů, více se bude platit také za řemeslné práce. Měsíční náklady na domácnost tak výrazně vzrostou. Zatímco s dražším nájmem či hypotékou člověk nic nenadělá, za energie může docela výrazně ušetřit - stačí vědět, jak se doma chovat.
Nejvíce elektřiny spotřebuje sušička
Kdo chce v domácnosti hodně ušetřit za elektřinu, v prvé řadě by neměl používat sušičku na prádlo. Jeden cyklus sušení stojí třikrát tolik, co praní, roční provoz sušičky přijde průměrně na 3 200 korun.

Poměrně energeticky náročný je provoz počítače a jeho příslušenství - při osmihodinovém provozu denně za něj zaplatíte kolem 1 500 korun ročně.

Pokud budete přehrávat CD a DVD na běžných přehrávačích namísto v počítači, ušetříte až čtyři pětiny nákladů.

Rozhodně se vyplatí vypínat pohotovostní režim některých přístrojů, jako je televizor, mikrovlnná trouba, video nebo satelitní souprava.

Právě u satelitu mohou náklady na pohotovostní režim výrazně překročit platbu za běžný provoz. Zatímco sledování satelitních programů tři hodiny denně stojí ročně kolem 500 korun, celodenní úsporný režim vyjde za rok až na 1 300.

Naopak, nevyplatí se šetřit na přehrávání hudby nebo poslechu rádia - pokud budete poslouchat rozhlas dvě hodiny denně, za měsíc za to zaplatíte jen 6 korun.
 
Plynové spotřebiče nechte zkontrolovat
Za plyn výrazně ušetříte, pokud vyměníte letitý plynový kotel za účinnější kondenzační, nebo nahradíte starý plynový průtokový ohřívač nějakým modernějším typem.

Dalších úspor dosáhnete, když průtokový ohřívač nastavíte na co nejnižší teplotu a vodu už nebudete míchat se studenou.

Plynový bojler stačí naprogramovat na úspornou teplotu 45 až 55 stupňů, více není potřeba. Jestliže na plynu vaříte, vždy dávejte hrnce na hořák odpovídající velikosti a používejte pokličku.

Všechny plynové spotřebiče - sporák, troubu, ohřívač vody i kotel - je dobré si nechat alespoň jednou za rok zkontrolovat od odborníka. Když už ne kvůli úspoře, tak alespoň kvůli bezpečnosti.
 
Místo koupání se sprchujte
Jestliže chcete mít menší spotřebu vody, a tudíž její zdražení nepocítit, můžete vyměnit vanu za sprchový kout. Koupáním totiž spotřebujete 150 až 200 litrů vody, kdežto na rychlou sprchu stačí obvykle 60 až 80 litrů.

Kdo šetří, měl by také zapomenout na mytí nádobí pod tekoucí vodou. Úspornější je napustit si dřez, ještě lepší je však pořídit si myčku.

Ušetříte tak spoustu času, spotřebujete až o 60 procent méně vody a o 35 až 60 procent méně energie na ohřev. Vodou vyloženě plýtvá, kdo při čištění zubů, mydlení se či holení se žiletkou nechává otevřené kohoutky.

Protože se spousta vody také zbytečně "spláchne" do záchodu, je užitečné pořídit si úsporné splachování, které lze kdykoli zastavit či umožňuje zvolit dvě varianty - například tři a šest litrů vody. 
 

Chcete vědět více?

Více tipů, jak ušetřit za elektřinu, plyn, vodu a vytápění se dočtete ve středečním vydání přílohy Bydlení MF DNES.

Středeční vydání přílohy Bydlení MF DNES je speciálně věnováno úsporám v domácnosti. Dozvíte se také, co všechno bude dražší a o kolik, zda se vyplatí měnit dodavatele elektřiny a jak se modelovým domácnostem změní po Novém roce náklady na bydlení.