Za benzin i naftu na služebních cestách budou firmy svým zaměstnancům platit méně. Ilustrační snímek.

Za benzin i naftu na služebních cestách budou firmy svým zaměstnancům platit méně. Ilustrační snímek. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Náhrady za pracovní cesty se po roce mění. Za benzín bude výrazně méně

  • 154
Stát po roce mění výši náhrad, kterou dostávají zaměstnanci na pracovních cestách. Pro někoho nový sazebník bude znamenat pohoršení, pro jiné zlepšení. Změny ve vyhlášce zohledňují výrazné zlevnění benzinu.

Od ledna by měli majitelé osobních aut za využití svého vozu pro firemní účely dostávat namísto stávajících 3,70 Kč za každý ujetý kilometr o deset haléřů více. Jde o příspěvek na amortizaci vozu.

Současně ale stát ukončí pro zaměstnance výhodné období, kdy si za projeté pohonné hmoty mohli u svého zaměstnavatele účtovat výrazně více, než za kolik tankovali. Stát zohlednil velký propad v cenách pohonných hmot a cenu jednoho litru benzínu pro výpočet náhrady stanovil z 35,90 na 30,60 Kč. Podobné to bude i u nafty, která spadla ve vyhlášce z 36,10 na 29,10 Kč.

Zaměstnanci si mohou nechávat benzín proplatit buď podle hodnoty ve vyhlášce nebo podle dokladu, za kolik tankovali. Letošní rok byl pro zaměstnance v tomto ohledu velmi výhodný, na jednom litru mohli vydělat v některých případech přes devět korun. Na druhou stranu se ale náklady za cestu vypočítávají podle údajné spotřeby v technickém průkazu vozidla, která často neodpovídá spotřebě skutečné.

V praxi tak řidič s vozidlem se spotřebou šest litrů na sto kilometrů dostane za pracovní cestu dlouhou 100 kilometrů o deset korun více na amortizaci auta, ale o 31,80 Kč méně jako náhradu za benzín.

Změny vyplývají z nového návrhu vyhlášky o sazbě základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí. Obvykle ale tento materiál prochází bez větších složitostí.

Cena za pohonné hmoty vychází z průměrných cen podle Českého statistického úřadu v listopadu. „Vývoj cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel proti předchozímu roku zaznamenal mírný vzestup, v jehož důsledku dochází ke zvýšení navrhované sazby základní náhrady za používání osobních silničních motorových vozidel,“ vysvětlilo ministerstvo, proč zvýšilo o desetník základní sazbu.

Podobně stát vysvětluje i změnu výši cen stravného, ve kterém se sazby mění o korunu až tři směrem nahoru. Nejnižší sazba za cestu v délce pěti až dvanácti hodin začíná na 70 korunách, tedy o korunu více. U cesty přes osmnáct hodin stoupne o tři koruny.