Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od úvěrové smlouvy bude možné odstoupit do 14 dnů, rozhodli poslanci

  • 39
Poslanci přijali novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která zvyšuje ochranu zájemců o úvěry. Zákon má také pomoci v boji proti lichvářským půjčkám. Klienti budou moci do 14 dnů odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu a finanční instituce budou muset prověřit, zda klient na půjčku má.

Zákon upravuje podmínky půjček tak, aby nedocházelo ke klamání klientů a zavádějícímu informování. Informace budou muset být například stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část smluvních podmínek psána malým a špatně čitelným písmem.

"Je to krok správným směrem. Klient se často rozhoduje špatně proto, že nemá základní informace. Měl by například vědět, jaké jsou všechny náklady spojené s úvěrem," řekl iDNES.cz provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Finanční instituce budou mít nově povinnost posoudit schopnost spotřebitele splácet půjčku a klient bude mít do 14 dnů právo bez udání důvodu odstoupit od úvěrové smlouvy, banka přitom nebude mít nárok na jakékoliv sankce. Zákon nicméně neupravuje vztahy u půjček v hodnotě menší než 5 tisíc a vyšší než 1 880 000 korun.

Spotřebitel zavedením zákona v neposlední řadě získá nárok vyrovnat své závazky kdykoliv před datem splatnosti. V tomto případě bude mít finanční instituce právo chtít po zákazníkovi úhradu nákladů spojených s předčasným splacením úvěrů.

Podle Nachera je nutné regulovat především splátkové firmy, které jsou ochotny půjčit prakticky komukoliv bez doložení příjmů. "Velké úvěry a hypotéky, které poskytují zejména velké banky, jsou regulované dost," dodal Nacher.

Půjčky se mohou prodražit

Nová pravidla se však mohou promítnout do ceny půjček, které možná podraží. Bankám totiž mohou vznikat dodatečné náklady kvůli klientům, kteří se rozhodnou odstoupit do dvou týdnů od úvěrové smlouvy, což dříve nešlo. Na to, aby mohly banky půjčovat, si totiž musejí samy půjčit.

Náklady stoupnou i firmám, které budou muset nově prověřovat věrohodnost klientů. To se týká hlavně splátkových firem.

"Na straně bank nevzniknou kvůli nutnosti prověřovat bonitu klientů žádné náklady, je to věc, která se standardně dělá a ustanovení zákona je namířené spíš na některé nebankovní poskytovatele, kterým je to jedno, zda na to člověk má nebo ne. Jsou zde ale jiná ustanovení, která minimální zdražení úvěrů přinést mohou," řekl iDNES.cz náměstek výkonného ředitele bankovní asociace Jan Matoušek.

Zákon, který zavádí evropskou legislativu do českého práva, nyní míří do Senátu. Poslanci jej ve středu přijali ve zrychleném řízení.