Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Na České poště hrozí před Vánoci stávka. Část odborářů žádá vyšší mzdy

  • 368
Vedení České pošty se v pondělí nedohodlo s menšinovými odborovými organizacemi, které požadovaly růst mezd pro většinu zaměstnanců o 2 500 korun. Odboráři se v současnosti radí, jak budou dál postupovat. Trvá stávková pohotovost a v příštím týdnu zvažují výstražnou dvouhodinovou stávku.

Odboráři z tří (z celkově osmi) poštovních odborových organizací se s vedením nedohodli na růstu mezd zaměstnanců. „Náš návrh byl přidat plošně 2 500 korun všem tarifním zaměstnancům,“ vysvětluje předseda svazu SOS 21 Petr Pohl.

Svaz vznikl kvůli nespokojenosti s fungováním tradičních odborů, má přibližně dva tisíce členů. Dohromady s dalšími dvěma protestujícími odborovými svazy zastupují šest tisíc zaměstnanců pošty - z celkových zhruba 30 tisíc.

Tarifními zaměstnanci se rozumí všechny běžné pošťácké profese - doručovatelé, přepážkoví pracovníci, technici či řidiči. Požadavek růstu mezd se nevztahuje pouze na management a vedoucí. Průměrná mzda v České poště je podle Pohla 21 400 korun, pošťáci tedy berou o bezmála 6 tisíc korun méně než je aktuální republikový průměr (psali jsme zde).

V reálu potom podle Pohla doručovatelé a doručovatelky berou mezi 15 a 17 tisíci a pracovníci na přepážce mezi 17 a 21 tisíci hrubého.

Odborář: Protestujeme proti majiteli pošty, tedy státu

Česká pošta se před dvěma týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta (psali jsme zde). Požadavky menšinových odborových organizací na další navýšení mezd jsou podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka zcela mimo realitu a neodpovídají ekonomickým možnostem podniku.

Pošťáci dostanou od dubna přidáno, v průměru to bude 600 korun

„Pro některé profesní skupiny žádají zástupci menších odborových organizací nárůst mezd o 15 procent. Jen pro příští rok by toto navýšení představovalo náklady přes jednu miliardu korun. Přistoupení na ultimativní požadavky by znamenalo přivést Českou poštu do ztráty v řádu stovek milionů korun už v příštím roce,“ dodal Vitík.

Odborář Pohl říká, že ekonomické situaci rozumí, ale on musí hájit práva zaměstnanců. „Případná stávka proto nebude mířená proti vedení pošty, ale proti majiteli státního podniku. Tedy státu a konkrétně ministerstvu vnitra,“ říká odborový předák.

Konkrétní formu protestů nesdělil, uvedl pouze, že sbírají podpisy od zaměstnanců, kteří se chtějí připojit, a spolu s dalšími náležitostmi akci nahlásí zaměstnavateli tři dny dopředu.

Měli byste pro případnou stávku zaměstnanců pošty před Vánoci pochopení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3032
Ne
Ne 1043

Mluvčí: Stávka před Vánoci poštu poškodí

Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek (že kurýři před Vánoci nestíhají, jsme psali zde).

„Vyhrožování případnou stávkou, pro kterou neexistuje objektivní důvod, v předvánočním provozu je jednání zcela za hranou elementární loajality s cílem poškodit Českou poštu v nejhektičtějším období roku. Tato situace nemá žádného vítěze, hlavním poraženým by byl zákazník České pošty,“ dodal mluvčí.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Z toho víc než 90 procent působí v provozu a obchodu. Podnik provozuje síť 3 200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování tzv. univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách představuje její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy České pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

,