Odboráři ČEZ a dolů se semkli k hrozbě

  • 18
K nevšední solidární spolupráci se semkli odboráři ze Severočeských dolů a elektrárenské firmy ČEZ. V pátek společně vstoupí do stávkové pohotovosti. Žádají, aby vláda změnila podmínky pro privatizaci uhelné společnosti. Mimo jiné tak, aby se jí mohla zúčastnit i firma ČEZ.

Krizový štáb zaměstnanců obou firem se domnívá, že probíhající privatizace v podobě, jak ji provádí vláda, poškozuje stát i oba podniky.

Vyřazení ČEZ se potvrdilo, firma volá právníky

Prodej dolů je pod palbou kritiky

Odboráři žádají, aby se do soutěže mohli zapojit také silní zahraniční investoři.

"Krizový štáb se za deset dnů sejde znovu a posoudí reakce na své požadavky. Může se stát, že protest přeroste ve stávku," připustil pro iDNES zástupce odborářů Luděk Prokop.

Domnívá se, že podmínky výběrového řízení jsou ušity na míru společnosti Appian Group, která vlastní Mosteckou uhelnou.

Odboráři proto požádají o prošetření privatizace Severočeských dolů i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Nejvyšší kontrolní úřad a parlamentní hospodářský výbor.

Stávkou hrozí i elektrárny kraje
Stávkou pohrozili i zaměstnanci všech funkčních elektráren na území Ústeckého kraje. Jak potvrdil předseda odborového svazu severozápadních energetiků Štěpán Rodina, začala v pátek v devět hodin ráno stávková pohotovost ve všech uhelných elektrárnách.

Odboráři čekají na stanovisko vlády. O dalším postupu rozhodnou 25. listopadu. Stávková pohotovost podle Rodiny provoz elektráren neovlivní.

Meziresortní komise vyřadila před dvěma týdny ČEZ ze soutěže o státní podíly v SD a Sokolovské uhelné údajně kvůli formálním nedostatkům. Firma nedoložila, že je odborníkem na těžbu.

O podíl v Severočeských dolech se tak utká Appian Group, Škrobárny Brno s J&T a společnost Oakfield ze skupiny Penta Finance. O podíl v Sokolovské uhelné budou soutěžit management firmy a OKD.

Odbory se domnívají, že kdyby se do tendru zapojil ČEZ, získal by stát za firmu vyšší cenu.

,