Bývalý ministr financí a šéf dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník. - Ivan Kočárník.

Bývalý ministr financí a šéf dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník. - Ivan Kočárník. | foto: Michal Krumphanzl., MF DNES

Odbory i vláda brzdí restrukturalizaci, řekl šéf dozorčí rady ČSA a rezignoval

  • 63
Šéf dozorčí rady Českých aerolinií, které stojí před privatizací, rezignoval na funkci v kontrolním orgánu podniku. Ivan Kočárník ke svému odchodu řekl, že odbory, úředníci i členové vlády brzdí restrukturalizaci státní firmy.

Kromě Kočárníka rezignovala také členka dozorčí rady ČSA a primátorka Chomutova Ivana Řápková. Důvodem rezignace jsou útoky politiků z řad ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti, uvedl mluvčí města Chomutova Tomáš Branda.

"Odboráři obchází ministry a snaží se zabránit restrukturalizaci. U toho nemůžu být," vysvětlil MF DNES Kočárník, proč odchází. S jakými ministry odboráři jednají, ale odmítl uvést.

V dopise, který poslal médiím, Kočárník uvedl, že se odboráři snaží restrukturalizaci zabránit s pomocí státních úředníků i některých členů vlády.

Odchod Kočárníka zaskočil management ČSA. "Pokud se tyto alarmující důvody potvrdí, jsme přesvědčeni, že to bude ze strany politické reprezentace znamenat ohrožení vlastníkem schváleného restrukturalizačního plánu s negativními důsledky pro budoucnost Českých aerolinií," tlumočila mluvčí aerolinek Hana Hejsková postoj představenstva.

V případě, že se slova Kočárníka potvrdí, představenstvo podle svých slov rezignuje na své funkce a vyzve stát, aby si našel nové vedení.

Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva v ČSA za stát, nechtělo Kočárníkův krok detailně komentovat. Na pondělní valné hromadě firmy ale mělo podle mluvčího Ondřeje Jakoba dojít k zásadním obměnám v dozorčí radě i bez Kočárníkova odchodu.

Plán restrukturalizace připravil management státního podniku, který je před privatizací, a schválila ho dozorčí rada. "Je náročný, ale pokud se bude realizovat, může společnost ČSA zachránit," dodal Kočárník.

Šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar odchod Kočárníka uvítal. "Jeho krok považuji za správný, je to částečné přijetí zodpovědnosti," řekl Gaspar. Potvrdil, že s ministry o současné situaci v ČSA odboráři jednají. "Nejsme proti restrukturalizaci, jsme proti řešení, které navrhuje současný management," dodal.

Bývalý ministr se opřel i do minulého vedení

Restrukturalizace v praktických krocích znamená například prodej letadel, části majetku společnosti, snižování mezd a propouštění. K tomu by mělo dojít, pokud se nepodaří firmu privatizovat. O práci by mělo přijít přes 800 lidí.

Šéf kontrolního orgánu Českých aerolinií kritizoval předchozí vedení za to, že nakupovalo příliš letadel a že si odbory vynutily "smrtící nárůsty mezd" pro zaměstnance v kolektivní smlouvě na roky 2005 až 2007. Podle něj dodnes zatěžují společnost.

Ve složité situaci jsou ČSA slovy Kočárníka také kvůli nynější hospodářské krizi, která se drtivě projevuje na celosvětovém trhu letecké přepravy.

Až do této chvíle současné vedení aerolinek chválil a také schvaloval všechny rozprodeje majetku.

Bývalý ministr financí Ivan Kočárník do této funkce nastoupil v roce 2007, tehdy nahradil ekonoma Miroslava Ševčíka. Funkci vykonával za měsíční odměnu 90 tisíc korun.

,