"Pražská hromadná doprava je velmi citlivé místo a stávka řidičů je zvládnutelná, ale velmi nepohodlná," míní dopravní odborník Petr Moos a poukazuje na obdobné stávky v západní Evropě.
Začarovaný kruh
"Tam vedly k výraznému poklesu počtu cestujících, kteří raději sedli do aut. Snížily se tak tržby z jízdného, klesly dotace z městských rozpočtů a podniky musely propouštět. To vedlo ke snížení komfortu a dalšímu odlivu cestujících," popisuje začarovaný kruh Moos.
Podle něj se zatím pražská hromadná doprava těší v Evropě nejlepší pověsti právě pro svou spolehlivost a stabilitu. "Stávka by Dopravní podnik natolik znevěrohodnila, že by na tom prodělali všichni včetně odborářů," dodal Moos.
Odboráři však na stávce trvají. "Ke stávce se připojíme. Během příštího týdne se spojíme s ostatními odborovými organizacemi a zkoordinujeme další kroky," potvrzuje Jiří Obitko, předseda rady odborů Dopravního podniku.
Proti vládním reformám
Odboráři Dopravního podniku plánují, že na hodinu zastaví práci a podpoří své kolegy ze zdravotnictví, školství a dalších odvětví, kteří budou protestovat 24. června proti vládním reformám. Nelíbí se jim, že vysoká inflace či poplatky ve zdravotnictví snižují jejich příjmy.
"Stávkovat budeme určitě a o formě se rozhodne po jednání s vedením Dopravního podniku, které plánujeme na příští týden," říká další z odborářů David Philipp, předseda ZO DP Metro.
Se stávkou nesouhlasí Dopravní podnik. "Odboráři si berou pasažéry jako rukojmí. Myslíme si, že lze protestovat jinou formou," říká jeho mluvčí Ondřej Pečený. Přesto se snaží s odbory jednat.
Důvody, které vedou odboráře k hodinovému zastavení provozu, nechápe ani magistrát. "Platí kolektivní smlouva, kterou dodržujeme a očekáváme její dodržování od odborářů," říká radní pro dopravu Radovan Šteiner.
Zabránit stávce Dopravní podnik ani magistrát nemůže. "Odboráři mají na stávku právo, pokud jim ji nezakazuje zákon, a to v tomto případě nezakazuje," říká advokát Tomáš Rašovský.
Krizový scénář
Bylo by to poprvé, kdy podzemní dráha nepojede kvůli stávce. Stávkovat se navíc chystají i někteří řidiči autobusů a tramvají. Městu hrozí chaos.
V pátek se už vedení společnosti sešlo k poradě. "Udělám všechno, úplně všechno pro to, aby byla doprava zachována a nebyla jakýmkoli způsobem omezena," říká rezolutně šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.
"Konkrétní věci si ještě nechám v šuplíku. Ale do týdne bude krizový scénář hotový," plánuje Dvořák. Chce přitom využít všechny zákonné prostředky.
"Nepůjdeme proti stávce a vyjádření názorů, ale půjdeme proti zavírání provozů a přerušování práce," plánuje.
Zatím nechce spekulovat, jak velké škody by stávka podniku mohla způsobit, jaké postihy by čekaly stávkující zaměstnance ani kolik by zaplatili za prozatímní řešení. Tedy povolání náhradních řidičů například z okolních měst, od soukromých dopravců či ze svých vlastních záloh.
"Pořád doufám, že je to celé poplach," říká Dvořák. "Dokážu si představit naše zaměstnance, jak demonstrují, nedokážu si ale své kolegy představit, že neplní své pracovní povinnosti.
To znamená, že ohrozí provoz a na hodinu v Praze totálně zkolabuje městská hromadná doprava," opakuje Dvořák téměř stejná slova, která měl pro stávku v loňském červnu.
Vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy zatím nemá od firemních odborů o této stávce oficiální informace. Dopravní ředitel podniku Petr Blažek dnes novinářům řekl, že jednání mezi vedením a odbory se zatím neuskutečnilo. Jaký rozsah bude mít možná stávka v Dopravním podniku, proto není známo, napsala ČTK.