Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Odbory svolávají na září do Prahy demonstraci za vyšší růst mezd

  • 127
Odbory svolávají do Prahy na 16. září velkou demonstraci na podporu zvyšování mezd. Podle předáků výdělky v Česku rostou pomalu a může to mít dopad i na ekonomiku. Českomoravská konfederace odborových svazů to uvedla v tiskové zprávě.

Na uspořádání manifestace se dohodla rada odborové centrály, tvořená předáky odborových svazů.

„Chceme velmi důrazně nejen zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti dokázat, že mzdový vývoj v ČR začíná být vážným ekonomickým problémem,“ uvedla ČMKOS.

Chce podpořit zaměstnance a odboráře při vyjednávání o zvýšení výdělků. Doporučuje pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy o zhruba 4,5 až 6,5 procenta.

„Ve veřejném sektoru budou požadovat přidání o pět procent,“ řekl už dřív předák ČMKOS Josef Středula.

Podle něj se za posledních deset let mzdy zvýšily jen o sedm procent a k Rakouským odměnám by se Česko tímto tempem přiblížilo zhruba za sto let. Zisky firem by se podle odboráře měly promítnout do výdělků.

„Fakta hovoří, že mzdové náklady v ČR ve srovnání s dalšími státy EU jsou nepoměrně nižší až na malé výjimky. Zaměstnanci v ČR si vyšší mzdy nejen zaslouží, ale také investoři si na ně vydělali. Jsou však výjimky, které pochopitelně zohledňujeme,“ uvedl Středula v květnovém rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (více najdete zde).

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou představy odborů o růstu platů nereálné, firmy prý očekávají růst mezd o jedno až 1,5 procenta. Prezident svazu Jaroslav Hanák řekl, že zaměstnavatelé musí brát v úvahu i investice či produktivitu, která je nižší než ve vyspělých zemích.

S tím ale odbory nesouhlasí. „ČMKOS nechce připustit, aby čeští zaměstnanci patřili mezi nejhůře placené v EU. Neodpovídají tomu ani dosahované výsledky většiny firem, ani dosahovaná úroveň produktivity práce u nás,“ uvedli odboráři.

Čeští zaměstnanci v průmyslu a ve službách vydělali loni podle údajů Eurostatu v průměru 6,9 eura (tedy zhruba 190 korun) na hodinu, což nedosahuje ani třiceti procent německé úrovně (více čtěte zde).

Své požadavky chtějí podpořit právě na pražské manifestaci. Doprovázet ji má heslo: Konec levné práce v ČR.

,