Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ztráta ČEZ v Albánii naroste. Šance na náhradu investice padají

  • 156
Energetická společnost ČEZ, která přišla o možnost řídit svůj byznys v Albánii, bude mít kvůli krachu podnikání vyšší ztráty, než původně odhadovala. Firma totiž nebude moci čerpat záruku 60 milionů eur, kterou mu pro podnikání v zemi poskytla Světová banka.

Píše o tom internetový deník Insider s tím, že o nárok na náhradu za ztracenou investici přijde ČEZ pravděpodobně kvůli tomu, že ztratil veškerou kontrolu nad místní dcerou CEZ Shpërndarje, která jediná může záruku čerpat.

V distribuční firmě převzal v pondělí kontrolu nad firmou administrátor jmenovaný albánským regulačním úřadem poté, co úřad odebral CEZ Shpërndarje licenci na distribuci elektřiny (více zde).

"Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," řekl Insideru člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Ten původně pro deník odhadl, že ztráty ČEZ dosáhnou čtyři miliardy korun, nyní se však právě kvůli ztrátě záruk mohou navýšit o 60 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy Kč). Výše celkové ztráty se tak blíží odhadu agentury Moody's, který vypracovala loni v listopadu. (více zde)

ČEZ vznesl žádost o náhradu škody ze záruky Světové banky loni v listopadu, tím začala běžet dvouměsíční lhůta, během níž měly obě strany jednat o vyřešení sporu. Krátce před uplynutím lhůty však ČEZ ztratil pravomoc ve firmě rozhodovat. ČEZ však hodlá získat utopené peníze zpět v arbitráži, takže ztrátu nakonec utrpět nemusí.

Premiér stojí za ČEZ, firma má však lépe hodnotit rizika

Za ČEZ, v němž drží stát většinový podíl, se postavil premiér Petr Nečas. "Odebrání licence největšímu českému investorovi v regionu albánskými úřady vnímám jako velmi negativní signál pro tradičně velmi dobré a přátelské vztahy obou zemí. Postup albánských úřadů vůči ČEZ je velkým zklamáním. Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny," uvedl premiér.

Podle něj by se však vedení ČEZ mělo z rizikové investice poučit, vyvodit důsledky vůči autorům albánského projektu a do budoucna se podobných investic vyvarovat.

ČEZ v Albánii

Únor 2007 - ČEZ začal do Albánie přes Srbsko zkušebně dodávat elektřinu nakoupenou na maďarském trhu.
Červen 2008 - Albánská vláda přizvala ČEZ do tendru na kontrolní podíl v domácím distributorovi elektřiny. Nabídku dostaly také italský koncern Enel a rakouské firmy EVN a Energie Steiermark.
Září 2008 - ČEZ vyhrál tendr na převzetí 76% podílu v distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH).
Březen 2009 - Albánská vláda podepsala smlouvu o prodeji podílu v OSSH, který se o rok později přejměnovává na CEZ Shpërndarje.
Květen 2009 - Světová banka oznámila, že schválila fond ve výši 60 milionů eur, který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora koncernu ČEZ.
Červenec 2011 - ČEZ podepsal úvěrovou smlouvu ve výši 100 milionů eur s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní finanční korporací na modernizaci a rozšíření distribuční sítě v Albánii.
Leden 2012 - CEZ Shpërndarje začal vykazovat ztrátu. Stalo se tak poté, co albánský regulátor zvýšil ceny elektřiny u státem ovládaného výrobce elektřiny o 91 procent, aniž by to distributor mohl promítnout do ceny pro koncové zákazníky. Společnosti CEZ Shpërndarje navíc hrozilo, že bude muset platit pokuty, které jí udělily albánské úřady.
Únor 2012 - Server BalkanInsight napsal, že ČEZ v Albánii čelí vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Server uvedl, že CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny.
Říjen 2012 - Představitelé ČEZ při setkání s albánským premiérem zmínili možnost odchodu společnosti ze země.
Listopad 2012 - CEZ Shpërndarje odpojila od elektřiny kvůli vysokým dluhům vodárny v Tiraně a dalších 31 oblastech. Soud  v Tiraně však firmě nařídil obnovit dodávky proudu vodárnám.
20. listopadu 2012 - ČEZ oznámil, že kvůli situaci v Albánii vznesl žádost o náhradu škody ze záruky, které mu poskytla Světová banka.
Prosinec 2012 - ČEZ oznámil, že divizi CEZ Shpërndarje prodá. Albánská vláda uvedla, že v tom hodlá firmě ČEZ zabránit. Zároveň oznámila, že ČEZ dluží Albánii na škodách zhruba jednu miliardu USD (19 miliard Kč). ČEZ částku zpochybnil.
21. ledna 2013 - Albánský regulační úřad odebírá ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě.

Zdroj: ČTK