Odchodem KPN Telecom nic neztratí

P r a h a - Národní telekomunikační operátor Český Telecom stojí po pěti letech opět na začátku privatizační cesty. Jeho strategický partner, konsorcium TelSource, v němž hlavní slovo má nizozemský KPN, nechce od státu další akcie. Nemá na získání většinového podílu peníze. Vyčerpalo ho totiž získání licence na třetí generaci mobilních telefonů UMTS v Německu. Je to pro Český Telecom pohroma, nebo naopak výhra?

Většina státních představitelů si pospíšila s prohlášením, že o žádné neštěstí nejde. "Odstoupení KPN celou situaci zjednodušuje, protože  odpadá potenciální investor, který měl exkluzivní znalost podniku. Soutěž o Telecom tak bude férovější," vysvětluje mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková.

Neúčast KPN na dokončení prodeje státního podílu v Telecomu přinese podle fondu i ministerstev financí a dopravy více investorů a vyšší výnos. Tedy vyšší příjem do státního rozpočtu.

Náměstek ministra financí pro privatizaci Jan Mládek ovšem upozorňuje, že to privatizaci Telecomu zpozdí. Tedy i příliv peněz do rozpočtu. Podle něho se prodej státního podílu posune až na druhou polovinu nebo konec příštího roku.

Podle původního scénáře měl být ovšem Telecom prodán už letos. Časová prodleva ovšem například podle Marcely Gürlichové, náměstkyně pro telekomunikace ministra dopravy, skutečně může znamenat vyšší výnos a méně práce.

KPN, které už přes 33 procent akcií vlastní, by stačilo získat dalších sedmnáct. Tím by si Nizozemci zajistili majoritu, ale stát by musel zbývající akcie prodávat na veřejných trzích. To samozřejmě znamená další náklady.

Příznivou informací pro prodávající stát i budoucího majoritního akcionáře je též prohlášení zástupce TelSource v Telecomu Bessela Koka, v němž tvrdí, že KPN bude jako minoritní akcionář pomáhat při dokončení privatizace ani v dalším rozvoji Telecomu.

Tento postoj je důležitý především pro samu společnost, která se příští rok ocitne tváří v tvář konkurenci. Její cena už bude velice citlivě reagovat na zprávy z trhu.

Podobně, jako tomu bylo v okamžiku prohlášení KPN, že nebude kupovat další akcie Telecomu. Na burze akcie firmy okamžitě spadly. Ačkoliv KPN zatím říká, že v Telecomu setrvá, odborníci předpokládají, že v tuzemsku nezůstane a prodá i svůj minoritní podíl.

Rozhodnutí KPN uvolnilo rázem ruce také Českému telekomunikačnímu úřadu a Fondu národního majetku. Oba totiž letos hodnotí pětileté strategické partnerství Telecomu s konsorciem TelSource. Podle dostupných informací tyto firmy některé sliby společně nesplní.

Telekomunikační úřad za to může Telecomu udělit milionové pokuty. "Teď záleží jen na tom, jak Telecom vysvětlí naše připomínky," říká šéf ČTÚ David Stádník.

Mezi nesplněné sliby patří například uspokojení řady čekatelů na telefon nebo zřizování nových telefonních stanic.

Podle některých ministerských úředníků tak při udělování sankcí Telecomu nebudou mít zástupci FNM i ČTÚ tak těžkou hlavu z pokut jako v případě, kdyby jediným zájemcem o Telecom bylo KPN.

Přestože si telekomunikační úřad i fond na Telecom brousí zuby, zástupci obou institucí přiznávají, že pobyt TelSource, a tedy i KPN, byl pro tuzemské telekomunikace přínosem.

"To, co dnes považujeme za samozřejmost, tedy například prostý fakt, že se bez potíží dovoláme, kam potřebujeme, jsme kdysi pokládali za nepřekonatelný luxus," říká Gürlichová.

Telekomunikační síť je digitalizována více než ze tří čtvrtin, společnost provozuje téměř čtyři miliony stanic a služeb mobilní dcery Telecomu, společnosti EuroTel, využívá na jeden a půl milionu lidí.

Jsem moc zklamán, říká Kok

Společnost KPN, součást konsorcia TelSource, si chce ponechat současný podíl v Českém Telecomu. "Jsme loajální partner, a proto budeme spolupracovat s vládou tak, aby se podařilo zdárně dokončit privatizaci Telecomu," říká zástupce konsorcia TelSource Bessel Kok.

Chce se KPN dále spolupodílet na řízení společnosti i jako menšinový akcionář?
Sama  KPN se nepodílí na řízení společnosti.  Telecom řídí spolu s českými manažery konsorcia TelSource tak, jak to vyplývá z akcionářské smlouvy.

Existuje možnost, že by KPN dříve nebo později prodalo svůj podíl novému majiteli?
Zvažujeme všechny možnosti, které mohou přispět k úspěšnému zakončení privatizace.

Vzhledem k tomu, že nová strategie KPN je založena na mobilních a datových službách, zůstanete, nebo zcela odejdete?
Jak jsem již řekl. KPN se pouze rozhodla, že nebude dále navyšovat své investice, takže odchod z České republiky není úplný.

Nemrzí vás jako klíčovou osobu, která přesvědčovala KPN, aby zůstala v Telecomu, její včerejší rozhodnutí?
Samozřejmě, osobně  jsem velmi zklamán.

Souvisí nějakým způsobem situace v Německu, kde KPN musí zaplatit za licenci UMTS více, než čekala, se skutečností, že opustí Český Telecom?
Ano, je zřejmé, že události souvisící s licencí UMTS v Německu ovlivnily rozhodnutí KPN své priority přehodnotit.

Bude KPN zvažovat účast ve výběrovém řízení na licenci UMTS v České republice?
Ne.

Zástupce konsorcia TelSource Bessel Kok