Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Ministr Pelikán si došlápne na obchod s bídou, omezí poradce

  • 30
Návrhy na oddlužení budou moci v budoucnu podávat jen insolvenční správci, advokáti, notáři nebo lidé s akreditací. Ministerstvo spravedlnosti tak reaguje na činnost soukromých firem, které zneužívají tíživé situace dlužníků. Za prakticky bezcenné rady si účtují vysoké odměny.

Pomůžeme vám s dluhy. Ale až se dostaneme z těch vlastních. Tak by se dal ve zkratce parafrázovat příběh firmy Oddlužovací centrum s. r. o., která je od poloviny září v konkurzu. Je paradoxní, že společnost, která měla dlužníkům pomáhat jejich situaci řešit, například pomocí osobních bankrotů, sama kvůli neschopnosti dostát svým závazkům skončila. Dluží přes pět milionů korun.

Křišťálová Lupa 2015

S možností vyřešit dluhy osobním bankrotem neboli oddlužením, kterou mají dlužníci od roku 2008, se rozmohl nový byznys. Tzv. oddlužovací agentury si nechávaly draze zaplatit za to, že člověku „zařídí“ osobní bankrot. Tedy sestaví a podají za něj návrh k soudu.

V mnoha případech se ale dlužníci dostali do ještě větších problémů. Nejen že návrh byl tak nekvalitní, že jej soudy neschválily, ale těmto lidem jejich dluh narostl o další částku, kterou měli zaplatit těmto agenturám.

„Platby za oddlužení se většinou pohybují kolem 15 až 20 tisíc. Tuto službu je přitom možné získat běžně zadarmo a kvalitněji,“ podotýká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Jednatelem zmíněného Oddlužovacího centra je Zdeněk Bučko. Ten je podle obchodního rejstříku společníkem nebo členem statutárního orgánu několika takových firem. „Pan Bučko je matadorem oddlužovacích služeb v Česku. S Asterií, stejně jako s jeho Správci dluhů (Bučkovy firmy – pozn. red.) máme jednoznačně špatnou zkušenost. Velmi bych se divil, kdyby jakákoli z firem pana Bučka opravdu představovala pomoc. Pokud již podají úspěšný insolvenční návrh, tak za nesmyslně vysokou cenu,“ uvádí Hůle.

Server iDNES.cz požádal Zdeňka Bučka o vyjádření, ale ani během několikadenní lhůty nedostal odpověď.

Drahé infromace, ale téměř na nic

Podle ministerstva spravedlnosti poskytuje kvalifikované služby jen velmi malé procento podobných oddlužovacích společností. Tento trh není transparentní a regulovaný, což zvyšuje riziko poškození dlužníků. Nekvalifikovaní lidé jim často dávají zkreslené a zavádějící informace.

„Dlužníci se například často až na schůzi věřitelů dozvídají, že jim může být zpeněžen majetek i při formě oddlužení plněním splátkového kalendáře, protože na něm vázne zástavní právo zajištěného věřitele,“ uvádí Kristina Labohá z tiskového odboru ministerstva.

Resort proto nedávno připravilo novelu insolvenčního zákona, která by měla tomuto obchodu s bídou zamezit. Měla by začít platit od července příštího roku.

„Předkládanou novelou reagujeme například na činnost pochybných komerčních subjektů, jež pouze zneužívají tíživé situace dlužníka tím, že si za svoje poradenství, týkající se zejména institutu oddlužení, účtují vysoké odměny, ačkoliv klientovi jsou v zásadě k ničemu. Výjimkou není částka 30 tisíc za tyto většinou bezcenné rady,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministerstvo tak navrhuje zpřísnit podmínky poskytování poradenství v oblasti oddlužení tak, aby služby související s oddlužením mohli poskytovat jen kvalifikovaní lidé. Tedy insolvenční správci, advokáti, notáři a případně další, kteří ale budou mít od ministerstva akreditaci.