Odličovače očí nejsou všemocné

Každá žena, která si ráno namaluje oči, má večer největší starost, jak se nánosu líčidel zbavit. Má na výběr. Odličovače s olejovou složkou dokonale odlíčí i make-up odolný proti vodě, ale nepříjemně zamastí oči. Běžný odličovač je naopak příjemný, oči nedráždí, odstraní obyčejnou řasenku i nemastné stíny ale na líčidla odolná proti vodě jednoduše nestačí. Takový je výsledek testu, do něhož redakce MF DNES vybrala osm značek odličovačů očí na trhu nejdostupnějších.

Odličovače zkoušelo devět žen v průběhu března a dubna. Všechny testované přípravky velmi dobře odstranily běžný make-up. Jakmile však došlo na vodě odolnou řasenku, objevily se problémy. Jako nejlepší se na takové nalíčení ukázaly takzvané dvousložkové či dvoufázové přípravky, které se skládají z oddělené olejové a vodové části. Musí se však před nanesením na tampon promíchat. "Je to jednoduché protřepeš, naneseš a oko je hezky čisté," radí jedna z testujících žen, učitelka Lenka Lajsková. Dvoufázové přípravky od firmy Lumene a Margaret Astor dokážou bezvadně odlíčit cokoli. Jediným jejich problémem je vyšší mastnota. "Po odlíčení mám zapatlané a umaštěné oči," říká úřednice Blanka Brabcová, další z testujících. Totéž se týká nenápadného olejového odličovače od firmy Green Line.

"Je to takový sympaťák testu. Netváří se nabubřele, ale je praktický a účinný. Vadí mi jen mastné oči, které musím vypláchnout," míní recepční Markéta Prokšová. Přípravek od firmy Oriflame, který je dvousložkový a je podle informací na etiketě určen i na vodě odolné přípravky, si s takovými líčidly neporadí a navíc zamastí oči. "Zůstávají mi černé kruhy pod očima," nelíbí se úřednici Evě Miškovské. Ženám s kontaktními čočkami byly odličovače s olejovou složkou méně příjemné. "Oči mi po použití takového přípravku slzely, až po chvíli jsem mohla čočky nasadit," stěžuje si studentka Šárka Studenovská. "Kontaktním čočkám odličovače nevadí. Zbytky přípravku je vždy možné vypláchnout borovou vodou," radí přednostka oční kliniky FN v Brně Eva Vlková.

"Dráždit oči může líčidlo, které se usadí ve škrábancích na čočkách." Vodě odolný make-up nejhůře odtstranily přípravky na bázi vody. L'Oréal, Nivea Visage či Synergie jsou sice příjemné, ale hodí se pouze na běžné líčení. "Škoda, že tyto velmi jemné přípravky neodstraní vodě odolnou řasenku, kterou používám," potvrdila totéž instruktorka aerobiku a fitness Martina Kratochvílová. Kdo nepoužívá vodě vzdornou řasenku, neudělá chybu, pokud sáhne po odličovači od firmy Avon. Běžný make-up totiž odstraní nejlépe. Navíc je spolu s L'Oréalem i nejlépe snášen. Alergické reakce se při testování téměř nevyskytly. "U někoho je mohou vyvolat parfémy či konzervační látky," říká Hana Bendová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Eva Vlková doplňuje: "Výběr odličovače je individuální záležitost. Přípravky všech renomovaných firem splňují požadavek zdravotní nezávadnosti." Pálení očí či slzení se objevilo více u přípravků s olejem, nebo když bylo potřeba při odličování vyvinout větší úsilí.


tip testu

Green Line 56,90 Kč

Běžný make-up i vodě odolnou řasenku odlíčí stejně dobře jako nejkvalitnější testované přípravky. Přitom je levný, nenápadný, má praktický obal. Jeho jedinou nevýhodou je pocit mastnoty na očích.