Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


On-line rozhovor

Ptejte se daňového experta na společné zdanění

Pavel Beran
velikost textu:
vydáno 14.2.2006 9:50
Letos lze poprvé při výpočtu daní použít novinku, společné zdanění manželů. Všechny daňové otázky můžete konzultovat s daňovým expertem Pavlem Beranem v úterý od 10:00.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 14. února 2006 do 10:10

OTÁZKA: Dobrý den, na formuláři pro společné zdanění manželů jsem nenašla kolonku pro odečet za dárcovství krve, lze toto vůbec uplatnit při sp. zd. m. a jakým způsobem? Katka
Pavel Beran ODPOVĚĎ: dar krve se uvede na ř. 514 přílohy č. 5 daňového přiznání 14.2.2006 10:00
OTÁZKA: Dobrý den. Může manželka (na mateřské dovolené) uplatňovat při společném zdanění odečitatelné položky na životní pojisktu apod.? T.
Pavel Beran ODPOVĚĎ: ano, může 14.2.2006 10:00
OTÁZKA: Dobry den, staci splnit podminku, ze jsme manzele od listopadu 05 (pecujeme o ditete, zijeme ve spolecne domacnosti), nebo prijem musime pomerove kratit (napr. 2/12)? Dekuji Pavel Kriz
Pavel Beran ODPOVĚĎ: společné zdanění manželů lze aplikovat na příjmy za celý rok 14.2.2006 10:02
OTÁZKA: V roce 2005 jsem měla nemocenskou a následně mateřskou (rodičovský příspěvek až v letošním roce)Můžeme požádat o společné zdanění manželů, když manžel měl v průměru 15.000 hrubého? Nebo se to vyplatí jen s rodičovským příspěvkem? Děkuji za pomoc Krejsová
Pavel Beran ODPOVĚĎ: nemocenská se nepovažuje za zdanitelný příjem daně z příjmů fyzických osob. Společné zdanění manželů se vyplatí v každém případě, kdy existuje větší rozdíl ročních příjmů obou manželů a základ daně u obou manželů nepřevyšuje cca 400 000 Kč ročně 14.2.2006 10:06
OTÁZKA: Dobrý den DE 2004, přechod na paušální výdaje už za rok 2005 1. můžete mi prosím potvrdit tento postup ? Bude nutné podat dodatečné daňové přiznání pro FÚ za rok 2004, toto bude navýšeno o zásoby a pohledávky ke konci roku 2004. Přehledy pro SP a ZP za rok 2004 se nemění. Od příjmu v roce 2005 odečtu pohledávky zohledněné na dodatečném daňovém přiznání za rok 2004, dále odečtu paušální výdaje a zaplacené pojistné SP a ZP a toto bude tvořit základ pro výpočet daně z příjmu za rok 2005. U přehledu SP a ZP pro rok 2005 bude navýšen tento základ o pohledávky z konce roku 2004. 2. netušíte jak je to s prominutím penále za dodatečné daňové přiznání v tomto případě, někde se psalo, že by to snad měl FÚ odpouštět ? 3. pokud uplatňuji výdaje paušálem (nevede se kniha jízd) a zároveň jsem plátcem DPH, jak se řeší DPH u nákladu na vozidlo, které slouží pro podnikání i pro soukromé účely. Napadají mně dvě varianty, buď vést knihu jízd a DPH odpočítávat u té části nákladu, která slouží k podnikání nebo nevést knihu jízd a DPH k nákladům na vozidlo vůbec neuplatňovat. Jak byste toto řešil Vy ? Děkuji a přeji hezký den David Brudný David Brudný
Pavel Beran ODPOVĚĎ: ad 1) ano, takto lze postupovat. ad 2) ministerstvo financí uvažuje o vydání pokynu v tomto směru, pokud by se tak nestalo, lze požádat o prominutí příslušenství daně ad 3) z pohledu DPH bude nutné vést evidenci pro daňové účely viz § 100 ZDPH, uplatnění odpočtu DPH není povinné, pokud by byl uplatněn, je nutné část nesouvisející s podnikáním krátit (např. za pomocí knihy jízd) - rozhodnutí závisí na administrativní náročnosti, obě varinty jsou možné 14.2.2006 10:12
OTÁZKA: Prosím Vás o radu, jestli se započítávají do příjmů manželky, pro účely zjištění, zda je vyživovanou osobou, jejíž příjem nesmí přesáhnout 38040,- Kč, také úroky ze stavebního spoření a úroky z termínovaných vkladů. Pokud ano, započítávají se úroky z termínovaných vkladů před zdaněním nebo až po zdanění? Jaroslav M.
Pavel Beran ODPOVĚĎ: tyto úroky se započítávají, a to před zdaněním 14.2.2006 10:14
OTÁZKA: dobrý den,mám příjem z výdělečné činnosti par.7 zák.-sportovní činnost,kolik % si můžu odečíst paušálních výdajů?Děkuji martin novák
Pavel Beran ODPOVĚĎ: příjem z výkonu nezávislého povolání - paušál 40% 14.2.2006 10:14
OTÁZKA: V prosinci 2005 jsem prodala pozemky, které jsem zdědila v roce 2004 po své matce ( zemřela 2001). Ta získala část v restituci a část zdědila po své matce v roce 1993 ( ta je též zrestituovala). Musím tento zisk přiznat ke zdanění příjmů? Děkuji Pavlína
Pavel Beran ODPOVĚĎ: příjem bude osvobozen a neuvádí se v daňovém přiznání - při zdědění se do doby pro osvobození počítá i doba, po kterou byly pozemky vlastněny zůstavitelem - celkově doba musí přesáhnout 5 let 14.2.2006 10:16
OTÁZKA: V roce 2005 jsem pobírala rodičovský příspěvek a přivydělávala si cca 1500,- měsíčně, může si na mě manžel (při spol. zd. man.)odečíst 27100 a musím já vůbec tuto částku přiznávat? marta
Pavel Beran ODPOVĚĎ: u příjmu 1500/měsíc - pokud se jedná o příjem ze závislé činnosti, předpokládám, že již byl zdaněn srážkovou daní ve výši 15% a do přiznání se již neuvede, v opačném případě bude nutné tento příjem v daňovém přiznání uvést. odčitatelnou položku 27.100 dle mého názoru nebude možné uplatnit. 14.2.2006 10:20
OTÁZKA: V druhé polovině roku 2005 jsem se přestěhoval do zahraničí, kde budu pobývat několik let. Předpokládám, že od té doby jsem v ČR daňovým nerezidentem. Je možné od mého daňového základu pro rok 2005 odečíst úroky z hypotéky za celý rok nebo jen za část roku, kdy jsem v ČR bydlel? Mohu uplatnit odpočet celoroční základní nezdanitelné částky? Kratas
Pavel Beran ODPOVĚĎ: pokud jste pobýval v Čr více než 183 dní, budete pro r. 2005 považován za daň.rezidenta ČR a své celosvětové příjmy budete zdaňovat v ČR. úroky z hypotečního úvěru si dle mého názoru můžete uplatnit za celý rok, pokud Vám byt je k dispozici po celý rok k Vašemu bydlení, přechodný pobyt jinde by neměl mít vliv 14.2.2006 10:25
OTÁZKA: Dobrý den, při společném zdanění se do příjmů započítává peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek nebo né. A co se myslí pojem započítává do příjmů, to se uvádí do daň.přiznání nebo jen kvůli odečitatelné položce na manželku? Děkuji Lenka
Pavel Beran ODPOVĚĎ: ano, započítávají se všechny Vámi uvedené příjmy, a to pro účely zjištění, zda je nárok na uplatnění odčitatelné položky na manželku, do daňového přiznání se neuvádějí 14.2.2006 10:27
OTÁZKA: Investoval jsem do akcií jako soukromá osoba nepodnikatelského charakteru.Společnost snížila emisní ažio a vyplatila část peněz akcionářům.Budu je zdaňovat?popřípadě dle jakého § a jaké si lze uplatnit odpočty.Zdaňuje se vůbec to, když někdo vydá finanční prostředky na nákup akcií a pak se mu snížením základního jmění j část peněz vrátí zpět.Prosím podrobné vysvětlení. Realista
Pavel Beran ODPOVĚĎ: obecně se tyto příjmy neuvádějí v daňovém přiznání, příjmy se zdaňují srážkovou daní u zdroje. V konkrétním případě by však mohl být postup odlišný v závislosti na konkrétních podmínkách. 14.2.2006 10:31
OTÁZKA: Dobrý den, pronajímám byt dle par.9 zákona o dani z příjmu. Na koupi bytu jsem si vzal hypoteční úvěr. Je mi jasné, že nemohu úrok z tohoto úvěru uplatnit jako odpočitatelnou položku od základu daně dle par. 15, ale nikde jsem nenašel žádné ustanovení o tom, že bych si úroky nemohl uplatnit jako daňově uznatelný náklad dle par. 24. Je možné úroky z úvěru v tomto případě zařadit mezi výdaje vynaložené na dosažení zajištění a udržení příjmu podle par.24? Petr
Pavel Beran ODPOVĚĎ: ano, tyto výdaje lze uplatnit jako výdaje dle § 24 vůči příjmům z pronájmu dle § 9 14.2.2006 10:31
OTÁZKA: Při obchodování s akciemi lze při prodeji dát do nakladu pořizovací cenu všech nakoupených akcií, nebo pouze cenu těch,které jsou předmětem prodeje. Novotný
Pavel Beran ODPOVĚĎ: lze uplatnit pouze pořizovací cenu prodávaných akcií 14.2.2006 10:32
OTÁZKA: Dobrý den, při letos podávaném daňovém přiznání za rok 2005 si mohu odečíst procentem příjmů (mám "obyč. živnost") 50% nebo pův. 25% - názory na netu a na finančním úřadě se značně liší. Totéž je u pronájmů - 20% nebo 30%. Děkuji za odpověď Michal P.
Pavel Beran ODPOVĚĎ: lze uplatnit vyšší paušální částku, tj. 50% u "ostatní živnost" (neřemeslná), u pronájmu 30% 14.2.2006 10:33

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.