Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


On-line rozhovor

On-line rozhovor s daňovým poradcem

Pavel Beran
velikost textu:
vydáno 14.2.2007 10:30
Termín odevzdání daňových přiznání se rychle blíží. Jak správně vyplnit složité formuláře a nenechat státu ani korunu navíc? Ve středu od 10:30 čtenářům poradí daňový expert Pavel Beran.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 14. února 2007 do 12:00

OTÁZKA: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal zda je nutné dávat do daňového přiznání příjmy z akcií pro případ držení do 6 měsíců a nad 6 měsíců a co se stane v případě, že je neuvedu. Pepe
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Příjmy z prodeje z cenných papírů držených déle než 6 měsíců jsou obecně osvobozeny od daně z příjmů FO (pokud nebyly zahrnuty v obchodním majetku) a do daňového přiznání se neuvádějí. Příjmy z prodeje z cenných papírů držených po dobu kratší než 6 měsíců podléhají dani z příjmů FO. Pokud Vám vznikne povinnost podat daňové přiznání, musíte tyto příjmy do přiznání uvést a zahrnout je do daňového základu. Pokud tyto příjmy v přiznání neuvedete, vystavujete se riziku doměření daně ze strany finančního úřadu a případným sankcím. 14.2.2007 10:36
OTÁZKA: Pěkný den, v roce 2006 jsem zaplatil příspěvky odborům ve výší 3155 Kč. Kolik si mohu odečíst z daňového základu, když částka 3155 nedosahuje 1,5% zdanitelných příjmů od zaměstnavatelů. zatloukal
Pavel Beran ODPOVĚĎ: V tomto případě můžete uplatnit maximální částku, tj. 3.000 Kč. 14.2.2007 10:37
OTÁZKA: Akciová společnost rozhodla na VH o snížení emisního ažia /snížení zákl.jmění/ a výplaty jeho části akcionářům. Neuplatnila srážkovou daň. Budou akcionáři, osoby nepodnikající, nemajíce akcie v majetku, platit daně? Dle jakého paragrafu zákona o daních? Pokud akcie nakoupili do 6 měsíců od výplaty, mohou jako náklad při výplatě emisního ažia užít ceny akcií při nákupu? Co si mohou osoby nepodnikající dát do nákladu v případě snížení emisního ažia? Mohou užít § 20/7 ZDP snižující základ daně až o 30%? Děkuji za podrobnou odpověď. jarin
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Není zřejmé, zda je uvažována fyzická nebo právnická osoba - s ohledem na § 20/7 ZDP předpokládáme, že se jedná o osobu právnickou. Dle § 23/4/h ZDP se do základu daně nezahrnuje částka vyplacená částka vyplacená společníkovi obchodní společnosti z titulu účasti na obchodní společnosti při snížení základního kapitálu, která snižuje nabývací cenu. Pokud by se jednalo o jiný případ, resp. pokud by plnění přesáhlo nabývací cenu, byla převyšující část předmětem daně z příjmů právnických osob a zahrnuta do základu daně. § 20/7 ZDP by tedy mohl být aplikován. 14.2.2007 10:45
OTÁZKA: Jaké příjmy se počítají do posouzení nároku na slevu na dani na manželku(manžela) s příjmem nižším než 38040,- Kč ? Konkrétně mě zajímá jestli se započítává rodičovský příspěvek a peněžitá pomoc v mateřství ? Zejména se jedná o peněžitou podporu v mateřství, která je vlastně pokud je mi známo „nemocenskou“ dávkou. Dr. Fe1
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Příjmy, které nejsou započítávány do příjmů relevantních pro posouzení možnosti uplatnit slevu na dani na manželku jsou uvedeny v § 35ba/1/b ZDP. Rodičovský příspěvek se do těchto příjmů nezapočítává, peněžitá pomoc v mateřství se do těchto příjmů započítává. 14.2.2007 10:50
OTÁZKA: Platíte daně? Na té fotce Vám to sluší. karel
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Daně samozřejmě platím a děkuji :-) 14.2.2007 10:50
OTÁZKA: Kdy není nutné dávat do daňového přiznání příjmy z dohody o provedení práce a jak se tyto příjmy projeví při společném zdanění manželů. Díky Pepe
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Příjmy, které byly zdaněny zvláštní sazbou daně, není nutné zahrnovat do daňového přiznání. Konkrétně se jedná o příjmy, kdy u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne základ daně 5.000 Kč a není u něj podepsáno tzv. "Prohlášení". V rámci společného zdanění manželů se s nimi tedy vůbec neuvažuje, neboť nejsou u manželů součástí jejich základu daně. 14.2.2007 10:54
OTÁZKA: V bytovém domě kde bydlím jsou všichni vlastníci bytů zároveň spoluvlastníky nebytových prostor v domě, které jsou správcovskou firmou pronajímány. Pronájem za rok 2006 bude správcovskou firmou vyúčtován a vyplacen (nezdaněný) spolu s ostatními zálohami za energie apod. až někdy v dubnu-květnu 2007. Chci se proto zeptat jestli se tento příjem počítá do zdaňovacího období 2006 nebo 2007 ? Ve chvíli podání daňového přiznání za rok 2006 (do 31.3.2007), ale výši tohoto příjmu ještě ani neznám, přestože je to za pronájem v roce 2006. Dr. Fe1
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Podstatné je, kdy byl realizován příjem z nájemného od nájemce. V tomto případě se za realizaci příjmu považuje již také inkaso nájemného správcovskou společností, která zastupuje majitele, nikoliv případný převod prostředků na jejich účty. Pokud tedy bylo nájemmé fakticky přijato v r.2006, musí jednotliví spolumajitelé uvést poměrnou část příjmů i výdajů ve svém daňovém přiznání za toto zdaňovací období. Pokud byste neměl/a informace do data podání daňového přiznání, můžete správce daně požádat o prodloužení lhůty pro jeho podání. 14.2.2007 11:00
OTÁZKA: Patří lednové příjmy za faktury vystavené v prosinci do přiznání 2006 nebo 2007? Jaký je rozdíl mezi dnem zdanitelného plnění a dnem vystavení faktury? zach
Pavel Beran ODPOVĚĎ: V případě daňové evidence je rozhodné datum zaplacení, tedy při zaplacení prosincové faktury v lednu 2007 se jedná o příjem zdaňovacího období r.2007. Den uskutečnění zdanitelného plnění je jedním ze dnů, ke kterému vzniká povinnost přiznat a odvést DPH na výstupu (zpravidla den poskytnutí plnění). Den vystavení faktury je den, kdy byla faktura skutečně vystavena a je pro účely DPH zpravidla irelevantní. 14.2.2007 11:04
OTÁZKA: Když jsem poprvé v daňovém přiznání uplatňoval snížení daňového základu o úroky z úvěru stavebního spoření, tak jsem na FÚ musel doložit různé doklady (smlouvu o úvěru, výpis z katastru …) a bylo mi řečeno že v dalších letech už to nebude potřeba. Nyní jsem ale změnil trvalé bydliště takže spadám pod jiný FÚ (jiná část Prahy) a nevím jestli budu muset ipět dokládat vše znova ? jk
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Vzhledem k tomu, že se změnou místní příslušnosti dochází k "přesunu" celého spisu daňového subjektu, měly by být uvedené dokumenty známy i novému správci daně. Pro jistotu je vhodné připojit k daňovému přiznání průvodní dopis s informací, že tyto dokumenty již byly poskytnuty předchozímu správci daně. 14.2.2007 11:07
OTÁZKA: Dobrý den, manžela je na mateřské dovolené a budeme uplatňovat společné zdanění manželů - může manželka na sebe také uplatnit nějakou nezdanitelnou částku a v jaké výši? Děkuji Barta
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Manželka může obecně uplatnit všechny zákonem stanovené nezdanitelné částky jako jakýkoliv jiný subjekt (konkrétně viz k jednotlivým položkám a jejich zákonným limitům § 15 ZDP). 14.2.2007 11:10
OTÁZKA: Kde lze získat podrobné "srozumitelné" informace ohledně společného zdanění manželů Karel 1
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Například na www.mfcr.cz, kde lze nalézt i vzorový příklad vyplnění daňového přiznání. 14.2.2007 11:10
OTÁZKA: 1) Jsem FO, uplatňuji společné zdan.manželů a současně podnikám a budu zdaňovat své příjmy podle § 7-Chtěla bych změnit způsob uplatňování výdajů na procenta z příjmů za rok 2006. Musím tedy podat dodatečné daň. přiznání za rok 2005, jak jsem se dočetla a dodanit své pohledávky neuhrazené k 31.12.2005. -Když je tedy tímto způsobem dodaním, lze uplatnit ztrátu z minulých let na toto dodanění ? -A jak postupovat při společném zdanění manželů, když v r. 2005 bylo proedeno ? - A jak se toto dodatečné daň. přiznání za rok 2005 projeví na přiznání, které již bylo odevzdáno na institucích jako jsou OSSZ a zdravotní pojišťovna ? Musí se ohlásit nějaká změna příjmů ? 2) Když uplanuji společné zdanění manželů a jsem FO, která je zaměstnaná, jak mám postupovat, když chci na příjmy z §7 uplatnit ztrýtu z minulých let ? Mohu ji uplatnit celou nebo jen polovinu ? Děkuji S.Navrátilová S.N.
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Vzhledem k obsáhlosti Vašeho dotazu pouze v bodech: 1) V uvedeném případě při uplatnění společného zdanění manželů by museli podat dodatečné daňové přiznání oba manželé. 2) Domnívám se, že v dodatečném daňovém přiznání za r. 2005 lze uplatnit daňovou ztrátu za předcházející období. 3) Pokud se změní výše základu pro pojištění, měla by být tato skutečnost oznámena. 4) Uplatnění ztráty závisí na mnoha podmínkách, nelze takto zjednodušeně odpovědět. 14.2.2007 11:23
OTÁZKA: dobrý den, mám dotaz; když jsem ve ztrátě vztahuje se na mně minimální základ daně nebo ne? díky za info eva
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Minimální základ daně se nevztahuje pouze na osoby uvedené v § 7c/3 až 5 ZDP (cca 15 variant). 14.2.2007 11:25
OTÁZKA: Dobry den, mam otazku ohladom Danoveho priznania z dane z prijmu, ked za rok 2005 mi moja uctovnicka v danovom priznani uviedla dan 66516Kc zo zakladu 331 500, hoci ak to pocitam spravne malo ist o sumu 61 308 Kc. Islo o spolocne priznanie manzelov, tj ten rozdiel je 2x v nas neprospech. Mam podat opravne priznanie za rok 2005 alebo zohladnit uplatnit ako danovy nedoplatok v roku 2006? Vopred dakujem za odpoved. Vladimira Kuciakova
Pavel Beran ODPOVĚĎ: V případě uvedení nesprávné výše daně v daňovém přiznání je vždy podstatné, jakou výši daně Vám vyměřil správce daně. Pokud daň vyměřil v nesprávné výši, bude pro provedení opravy nutné podat dodatečné daňové přiznání. Je však možné, že správce daně vyměřil daň ve správné výši a Vám tak vznikl přeplatek na dani. 14.2.2007 11:29
OTÁZKA: ŽL - správa a údržba nemovitostí - mohu paušálně odepsat 60% Kostrbel František
Pavel Beran ODPOVĚĎ: Bohužel zde nemám k dispozici živnostenský zákon, ale pokud se nejedná o živnost řemeslnou, můžete použít paušál pouze ve výši 50%. 14.2.2007 11:31

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.