Ministr dopravy Řebíček pochybuje, že mýto skutečně začne od ledna fungovat.

Ministr dopravy Řebíček pochybuje, že mýto skutečně začne od ledna fungovat. | foto: Profimedia.cz

ODS: Ať je mýto včas, doplatíme

  • 47
Když se ministr dopravy nedohodne s firmou Kapsch na doplnění smluv o výběru mýtného, pak budou zřejmě kamiony a autobusy jezdit od ledna po dálnicích zadarmo. Zavedení dálničních známek by pak znamenalo odklad systému o celý rok, protože legislativa Evropské unie neumožňuje kombinaci obou systémů.

"V současné situaci není jiné řešení než dohoda s firmou Kapsch. Pokud bychom převzali jenom část stavby, přišli bychom o možnost uplatnit v případě problémů jakékoliv sankce," vysvětlil ministr Aleš Řebíček.

Ministr nicméně pochybuje, že mýto skutečně začne od ledna fungovat. Záleží teď hlavně na dobré vůli firmy Kapsch, která si dokázala za bývalé vlády dojednat dobré podmínky.

"Ministerstvo má výrazně zhoršenou pozici, pokud jde o tlak na včasné dokončení celého systému," uvedl ve čtvrtek Řebíček. Když Kapsch mýtné stihne, bude se na jeho provozu částečně podílet stát.

K některým branám totiž dodavatel nestihne včas přivést elektřinu, proto je budou napájet naftové generátory. Plyne to z dodatku ke smlouvě, který podepsal Řebíčkův předchůdce Milan Šimonovský.

"V tuto chvíli je jasné, že agregáty budou, zatím ale nevíme, kolik jejich provoz bude stát," potvrdil Řebíček. Podle odhadů by naftové generátory mohly přijít státní kasu nejméně na desítky milionů korun. Ty by se zpětně strhly z vybraného mýta.

Nevýhodné smlouvy
Smlouvy o mýtu začala zkoumat protikorupční policie. (více zde) Řebíček je považuje za nevýhodné a chce je zvrátit dalším dodatkem. "Ředitel firmy Karel Feix mě ujistil, že mají na jednání zájem. K první schůzce by mělo dojít v příštím týdnu," uvedl Řebíček.

Co přesně bude chtít dojednat, ministerstvo tají. "Nechceme prozrazovat detaily, abychom neoslabili naši pozici," uvedl ředitel odboru pozemních komunikací Jiří Hodač.

Ministerstvo určitě nenabídne Kapschi posunutí termínu dokončení stavby. "Nepovažujeme týdenní přestávku kvůli opatření soudu za zásah vyšší moci," zopakoval Řebíček.

Jednat se tak pravděpodobně bude o způsobu předávání systému. Ministerstvo se totiž v "tajném" dodatku vzdalo kolaudací bran, ale bez nich není možné stavby řádně převzít. "Kdybychom to udělali, veškerá rizika by zůstávala na straně státu," upozornil Řebíček.

Připustil, že po dohodě může dojít k tomu, že od ledna se bude vybírat mýtné pouze na části dálnic a ke zprovozňování dalších bran bude docházet postupně. Stát by systém oficiálně převzal, až by byl zcela dokončený a zkolaudovaný.

Trumfy má však v rukou Kapsch. "Pokud dohodu odmítne, nemůžeme s tím nic dělat," připustil Hodač. Ministr Řebíček připomněl, že v takovém případě by trval na důsledném vymáhání sankcí za jakékoliv zpoždění provozu mýta.