Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura oznámil, že jeho strana navrhne snížení daně z přidané hodnoty, kterou jeho strana v minulé koalici zvýšila kvůli důchodové reformě.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura oznámil, že jeho strana navrhne snížení daně z přidané hodnoty, kterou jeho strana v minulé koalici zvýšila kvůli důchodové reformě. | foto: ČTK

ODS navrhuje snížit DPH, kterou sama dříve jako vládní strana zvýšila

  • 94
Ve sněmovně se blíží rozhodující hlasování, jak vysokou daň z přidané hodnoty budou lidé platit příští rok. Zatímco vláda bude hájit svůj návrh, aby byla kromě sazeb 15 a 21 procent zavedena třetí sazba 10 procent na léky, knihy a dětskou výživu, opoziční ODS oproti tomu podle předsedy klubu Zdeňka Stanjury navrhne snížení DPH na 14 a 20 procent.

Pozoruhodné na tom je, že to byla právě jeho strana, která v bývalé koalici s TOP 09 a poslanci zvolenými za Věci veřejné zvýšení daně z přidané hodnoty prosadila.

Občanští demokraté argumentují, že DPH měla vzrůst jen na tři roky a že to mělo státu kompenzovat výpadek příjmů kvůli důchodové reformě s převedením části sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů, od níž současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL odstupuje. „Máme dvě varianty snížení daně z přidané hodnoty - buď obou sazeb o procento, nebo snížení zvýhodněné sazby DPH až na 10 procent,“ řekl Stanjura.

Desetiprocentní sazbu chce přitom vláda zavést jen pro léky, knihy a nenahraditelnou výživu, ačkoli lidovci zpočátku navrhovali, že by se to mělo týkat i dětských plen. Pro to ovšem Česká republika nemá vyjednanou výjimku u Evropské unie. „My dohodu koalice jednomyslně podpoříme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Stanjura prohlásil, že jak vzhledem k tomu, že vláda ustupuje od důchodové reformy, tak i díky hospodářskému růstu může Česká republika vrátit sazby DPH z 15 a 21 procent o jedno procento dolů. „Loni se díky vyšším sazbám vybralo o 30 miliard více než v roce 2012, letos to bude bude 35 až 40 miliard, podobné by to bylo příští rok,“ uvedl Stanjura. ODS na nedávném kongresu představila inovovaný program, podle nějž by se měly sazby daně sbližovat a nakonec sjednotit na 15 procentech.

„Jsme političtí realisté, a proto navrhujeme snížení sazeb o jedno procento. Přicházíme s návrhem, který by mohl mít šanci,“ řekl předseda poslaneckého klubu občanských demokratů. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček řekl, že by návrh jeho strany znamenal snížení příjmů států o necelých 20 miliard korun. Občanští demokraté budou také hlasovat proti snaze vlády zavést jednotná pravidla pro výdajové paušály u živnostníků - koalice se shodla, že by je mohli v budoucnu uplatňovat jen ti s ročními příjmy do dvou milionů.

Ve skutečnosti je ale vysoce pravděpodobné, že uspěje vládní koalice a že sazby daně z přidané hodnoty budou od příštího roku tři - 10, 15 a 21 procent. Tříčlenná vládní koalice má dostatečnou většinu, navíc ji podpoří také opoziční Úsvit přímé demokracie.  „Chápeme to jako populistický, ale sociální krok směrem k lidem. Hnutí Úsvit to podpoří,“ řekl šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala.