Důl Bílina, nejhlubší povrchový důl v republice.

Důl Bílina, nejhlubší povrchový důl v republice. | foto: www.foto-bartoska.estranky.cz

Odstraníme limity těžby uhlí, navrhne ministerstvo vládě

  • 113
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby padly limity pro těžbu hnědého uhlí. "Navrhneme vládě, aby zrušila těžební limity," řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský při představování nové energetické koncepce. Ta má načrtnout vývoj do roku 2050. Větší roli by měla hrát i jaderná energie.

Ministerstvo vládě dále navrhne legislativní úpravu, podle které by vytěžené uhlí mělo putovat přednostně do tepláren. Ty by se totiž podle ministra bez prolomení těžby mohly po roce 2012 ocitnout bez energie.

Prolomení limitů je hlavním tématem a sporným bodem, se kterým nesouhlasí ekologové. Požadavek na prolomení limitů navrhne ministerstvo vládě, kromě jiného bude prosazovat legislativní změny, které by zajistily, aby uhlí přednostně dostávaly teplárny.

Graf energetického mixu.

Tošovský upozornil, že prolomení limitů nemusí nutně znamenat skutečné zvýšení těžby. "Chceme maximálně využít všech tuzemských zdrojů - uhlí, uran, jádro, s nezbytným dovozem zemního plynu," naznačil Tošovský, jak by se mělo předcházet energetickým krizím. Poslední byla na přelomu roku, kdy do Evropy nedorazily objednávky plynu z Ruska.

"Do roku 2050 chceme snížit energetickou náročnost o 70 procent hlavně díky změně orientace průmyslu," dodal ministr. Větší prostor by měly dostat obnovitelné zdroje.

Pro prolomení limitů jsou především teplárny a těžební společnosti. "Umožnit přístup k domácím zásobám zdrojů je koncepcí celé Evropské unie. Pokud má těžba uhlí u nás pokračovat, je za minutu dvanáct," řekl MF DNES před časem Petr Pudil, spolumajitel společnosti Czech Coalu. Té patří doly na Mostecku, kde jsou největší zásoby uhlí v tuzemsku.

Ekologové naopak začínají bít na poplach. Dva aktivisté Greenpeace na protest proti prolomení limitů v pondělí vylezli na střechu sídla vlády ve Strakově akademii. - čtěte Aktivisty sundala z Úřadu vlády jednotka rychlého nasazení

Více jádra, méně uhlí

Energetická koncepce počítá také se snížením emisí skleníkových plynů o polovinu do roku 2050. "Pokud budou tyto atributy přijaty, bude česká energetika nízkoemisní a bezpečnou," dodal Tošovský.

Jaderná energetika by měla v tuzemském energetickém mixu hrát větší roli než dosud. Z plánovaného patnáctiprocentního podílu na trhu v roce 2005 by se v polovině století měla dostat až na 25 procent, a to díky dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Podíl energetických zdrojů na tuhá paliva má naopak klesnout ze 42 procent na pětinu procent v roce 2050. Mezi tuhá paliva patří černé a hnědé uhlí, lignit, koks a brikety. Podíl vytěženého uhlí se dlouhodobě snižuje.

Limity těžby uhlí na Mostecku chrání od 90. let minulého století před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice. Zastupitelé obou obcí odmítají přes opakované žádosti jednat s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem a chce do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity investovat až 22 miliard korun. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety.

Návrh energetické koncepce vychází z loňské zprávy nezávislé energetické komise a jejího oponentního posudku. Zpráva komise vedené tehdejším předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem posuzovala energetické potřeby země do budoucna. Aktuální návrh MPO v nejbližší době odešle do mezirezortního připomínkového řízení.

Energetické koncepce zemí sousedících s ČR

Energetická situace v zahraničí.

Zdroj: MPO

,