OECD Slovákům uniká

P a ř í ž (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Příliš málo evropských filmů - alespoň podle názoru Francie - může Slovensku připravit horké chvilky na jeho cestě do klubu devětadvaceti nejvyspělejších zemí světa OECD. Očekávanou oficiální pozvánku pro Slováky zablokovala Francie. Podle Paříže totiž Slovensko nesplňuje podmínku v Evropské unii povinného padesátiprocentního podílu evropských programů na televizním a rozhlasovém vysílání. OECD přitom žádná podobná pravidla nevyžaduje.
"Není to problém Slovenska. Slovensko bylo využito jako forma nátlaku Francie na Spojené státy. Paříži již dlouho vadí nadměrné vysílání hollywoodské filmové produkce," říká zdroj, který si nepřál být jmenován. "Oficiální pozvánka přijde tak brzy, jak brzy Francie přestane dělat problémy," dodává zdroj.

"Je to velmi citlivá záležitost, neznamená to ale, že by Slovensko, které bylo přizváno i na probíhající jednání ministrů členských zemí OECD, bylo nějak diskvalifikováno. Na pozvánku bychom snad neměli čekat dlouho," říká mluvčí OECD Nicholas Bray.

O osudu slovenského vstupu nyní debatují delegáti pravidelného zasedání OECD v Paříži. "Pracujeme na přistoupení Slovenska," potvrdil v pondělí druhý muž OECD Herwig Schlögl, odmítl však hovořit o dalších detailech.

Francouzská strana věří v rychlé řešení problému: "Je to otázka principu. Pravidla Evropské unie by měly respektovat všechny země, které se ucházejí také o členství v unii.
Proti členství Slovenska v OECD jinak nic nemáme," řekl agentuře Reuters nejmenovaný francouzský diplomat.

Většina evropských členů OECD a Spojené státy, které se ještě nedávno snažily vstup Slovenska do organizace pozdržet, však veřejně vyjádřily zemi podporu. Podle slovenské ministryně financí Brigity Schmögnerové je řešení problému, který jako jediný brání oficiálně pozvánce Slovenska do OECD, otázkou přibližně dvou týdnů. "I kdyby to trvalo několik týdnů, není to žádná tragédie," dodala ministryně.

Členství v OECD je pro Bratislavu jednou z hlavních priorit. Slovenská vláda totiž očekává, že vstup do klubu nejvyspělejších zemí zatraktivní Slovensko pro zahraniční investory. Odborníci ovšem soudí, že zdržení je pro Slovensko velmi nepříjemné a může ohrozit i integrační snahy země do Evropské unie.

"Zdržení pozvání Slovenska mě překvapilo, protože se tamní ekonomika začíná znovu stavět na nohy. Odůvodnění Francouzů považuji za velmi banální," soudí ekonom Zdeněk Lukáš z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání. Podle něho je však velmi optimistické čekat, že se problém vyřeší v krátké době.