Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: OKD

OKD nesníží platy, ale propustí cizí zaměstnance

  • 35
Těžební společnost OKD nebude snižovat základní platy svým zaměstnancům, jak zamýšlela, ani nebude hromadně propouštět. Kvůli dopadům krize ale částečně sníží počet agenturních pracovníků. Vyplývá to z jednání o kolektivní smlouvě, kterou dnes podepsalo vedení i odbory OKD.

Těžební společnost OKD nebude snižovat základní platy svým zaměstnancům, jak zamýšlela, ani nebude hromadně propouštět. Kvůli dopadům krize ale částečně sníží počet agenturních pracovníků. Vyplývá to z jednání o kolektivní smlouvě, kterou dnes podepsalo vedení i odbory OKD.

Odboráři se s vedením podniku dohodli na tom, že firma nebude propouštět, zaměstnancům ale zároveň omezí vyplácení poukázek a příspěvků na dovolenou a na sportovní služby. Platy zůstanou podle nové kolektivní smlouvy na úrovni minulého roku.

Nové podmínky pro zaměstnance

-výše platů zůstane na úrovni loňského roku

-příspěvek na dovolenou se bude nově odvíjet od hospodářských výsledků firmy

-poukázky na dovolenou či sportovní služby se letos vyplácet nebudou

"Dnešní dohoda je základním předpokladem pro omezení dopadů ekonomické krize na naši společnost a tedy i na celý region," řekl po podpisu smlouvy ředitel pro rozvoj a strategii a místopředseda představenstva OKD Ján Fabián.

Pozastavit příspěvky na dovolenou a snížit počet pracovníků dodavatelských firem byl návrh odborů. Přesná čísla ale zatím nikdo neuvedl. Celkem má firma 15 tisíc zaměstnanců, další tři tisíce jsou agenturní pracovníci. Průměrný plat ve společnosti se pohybuje kolem 35 tisíc korun měsíčně.

Vedení OKD začalo o nové kolektivní smlouvě, která má platit od května, vyjednávat už ve středu. Podle předsedy hornických odborů OKD Miroslava Syrového přišli manažeři dolů s návrhem snížit základní platy o 5,5 procenta. S tím ale odbory zásadně nesouhlasily.

Odběratelé mají potíže

Na společnost dolehla hospodářská recese, kdy se výrazně snižuje produkce všech odběratelů uhlí, mezi něž patří především ocelárny a koksárny.

"Jsme v situaci, kterou nikdo z nás asi nikdy nezažil. Máme velmi omezenou možnost předpovídat a plánovat, co se stane v nejbližší budoucnosti, tím myslím příští měsíc, kvartál, zbytek letošního roku. To je dnes zdaleka náš největší problém. Míříme na hodně se pohybující cíl," prohlásil výkonný ředitel NWR, která OKD vlastní, Milan Jelínek.

Firmě OKD se podle něj sice zatím daří prodávat uhlí na základě uzavřených smluv, ale situace se může změnit. "Signály, které dostáváme od našich zákazníků, jsou od začátku letošního roku každý týden horší a horší. Proto musíme být připraveni na všechny možnosti. Neustále vypracováváme nové a nové scénáře našeho rozpočtu na rok 2009," uvedl Jelínek.

S odbory chtěl Jelínek najít přijatelný kompromis, který by pomohl snížit osobní náklady a reagoval na situaci na trhu. Osobní náklady podle něj představují polovinu všech nákladů firmy.

Od ledna si již snížilo platy o 15 procent vedení OKD. O snížení platů uvažuje i management NWR. "Nemůžu být zatím nijak konkrétní," řekl Jelínek.

Investice se škrtat nebudou

Jelínek upozornil, že opatření NWR se kromě osobních nákladů zabývají i možností omezování nebo odkládání investičních výdajů, případného omezení těžby a snižování veškerých provozních nákladů.

"U investic mohu říct jen to, co v žádném případě krátit nebudeme. Je to program nového strojního vybavení v dolech," uvedl.

Program běží do roku 2010 a má hodnotu celkem 315 milionů eur (8,4 miliardy korun).

NWR zvýšila zisk o 79 procent

Společnost NWR loni zvýšila čistý zisk o 79 procent na 352 milionů eur, tedy 9,9 miliardy korun. Hlavním tahounem zlepšení byly meziročně vyšší ceny uhlí. Tržby vzrostly o 49 procent na 2,04 miliardy eur, tedy 57 miliard korun.

Křivka růstu šla přesto v posledním čtvrtletí razantně dolů. Za tři čtvrtě roku se zisk meziročně zvýšil o 137 procent na 259 milionů eur a za celý rok rostl o 79 procent.