Omezení prodejní doby asi neprojde

  • 12
Zákon o omezení pracovní doby v supermarketech poslala Sněmovna ve středu do třetího čtení. Příliš velkou šanci na přijetí ale nemá. Návrh omezit pracovní dobu má řadu kritiků a jak hospodářský výbor, tak výbor pro sociální politiku a zdravotnictví ho už v prvním čtení doporučily zamítnout.

Návrh, se kterým přišli poslanci ČSSD a komunistů, zakazuje velkým obchodům s plochou přes 200 metrů čtverečních prodávat po 22 hodině. Otevřít by mohly v šest ráno. Takovou prodejní dobu by měly supermarkety dodržovat v pracovní dny, o sobotách i nedělích.

Jinak by tomu bylo o státních svátcích. Poslanci navrhují, aby supermarkety ve sváteční dny neprodávaly vůbec. Výjimkou by byl Štědrý den, kdy by mohly otevřít do 14:00.

Nižší tržby, vyšší nezaměstnanost
Zastánci zákona argumentují jednak tím, že zaměstnanci supermarketů pracují často v nedůstojných podmínkách, čemuž by měl nový zákon zabránit.

S tím ale kritici  nesouhlasí.Pokud zaměstnavatelé nedodržují pracovně-právní předpisy, tento zákon je nevyřeší, řekl ve Sněmovně zpravodaj hospodářského výboru Antonín Sýkora.

"Cestou ke zlepšení poměrů pracovníků v maloobchodě je především vytvoření širší nabídky pracovních míst a větší intenzita inspekčních činností úřadů práce," dodal.

Upozornil i na to, že omezení prodejní doby vedlo k snížení tržeb a propouštění. Jen v obchodním řetězci Tesco by o práci podle něj přišly tři až čtyři stovky lidí.

Poslanec Martin Doktor se odvolal na studii Českého statistického úřadu, která dokládá, že uvedení zákona do praxe by znamenalo pokles maloobchodních tržeb o 25 miliard korun.

Oživení v centrech?
Zastánci zákona si od něj zase slibují oživení v centrech měst. Malých prodejen by se totiž zákon nedotknul.

"Co by se tak strašného stalo, když by v noci supermarkety měly zavřeno? Samozřejmě v centrech měst by se otevřely večerky, jak jsme to kdysi měli," uvedl ve Sněmovně komunistický poslanec Karel Vymětal.

Šance, že by nakonec zákon ve třetím čtením prošel, jsou ale mizivé.

"Omezit práva obchodníka prodávat zboží ve svém obchodě v dobu, kterou považuje za vhodnou, se vymyká nejen zdravému rozumu, ale odporuje ekonomickým i sociálním zájmům lidí," citoval Antonín Sýkora viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera a doporučil poslancům návrh zamítnout.

,