Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Investoři v USA se bojí recese, říká analytik

  • 48
Několik ropných mocností udělalo první krok k zastavení propadu cen ropy. Ropa zdražuje. Znamená to konec dlouhé éry levného černého zlata a také benzinu i nafty? A stojí svět na začátku další krize kvůli Číně, jak někdo varuje? Na otázky čtenářům odpovídá analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Za poslední rok a půl se globální ceny ropy svezly o 70 procent. Řada exportérů ropy začala mít problémy se svými rozpočty. Největší potíže má Venezuela a Rusko (čtěte: Vítězové a poražení v ropné cenové válce).

Řidiči v tuzemsku ze situace dosud těží. Benzin i nafta zlevnily o několik korun. Poslední události však naznačují, že ropa a tedy i pohonné hmoty mohou začít opět zdražovat. Důvodem je první dohoda několika velkých exportních zemí ropy včetně Ruska a Saúdské Arábie na zmrazení těžby ropy.

ON-LINE rozhovor

Odpovědi analytika BH Securities Petra Hlinomaze najdete zde.

Podle Petra Hlinomaze z BH Securities jde však zatím o měkké opatření. „Nechci to zlehčovat, ale ještě to není řešení. Trhy nicméně naději vítají a to se předem promítá do rostoucích cen ropy,“ uvedl analytik. Momentem, který by znamenal skutečný obrat, by podle něj byla závazná dohoda, ale spíše důkaz v podobě čísel, že se snižuje rozdíl mezi denní těžbou a spotřebou. Jinými slovy, že se ztenčují zásoby, kterých je přebytek.

Přestože však ceny ropy dlouhodobě klesají, v cenách benzinu se pokles projevuje méně. Spíše to vypadá, že si rafinerie a čerpací stanice vylepšily své marže. Za poslední rok ropa zlevnila o polovinu, ale benzin jen o 2 koruny. Zástupci pump tvrdí, že to je odpovídající zlevnění (více čtěte zde).

Jako globální hrozbu vidí řada odborníků na trhu zpomalování čínské ekonomiky. Ta se na globálním růstu podílí jednou třetinou. Odnášejí to zejména rozvíjející se ekonomiky, jako je Rusko či Brazílie.

„Růst těchto ekonomik poháněl komoditní boom. Protože ho však nedoprovázely dostatečné strukturální reformy, nebyl udržitelný,“ míní expert washingtonského think-tanku Atlantic Council Anders Aslund.

Podle Petra Hlinomaze však globální situace nebude tak špatná, jak někdo prorokuje. Předpokládá, že se situace uklidní s březnovými termíny měnových jednání centrálních bank - amerického Fedu a Evropské centrální banky. „Mohl by to být milník, který trhy zklidní,“ uvedl.

V tuzemské ekonomice mohou určitý problém v budoucnu znamenat současné příliš levné hypotéky. Není vyloučeno, že za několik let budou úrokové sazby o několik procent vyšší a někteří lidé budou mít problémy se splácením.